VI ANTYRASISTOWSKIE MISTRZOSTWA POLSKI - „PRZYSTANEK WOODSTOCK 2009”

30.07.2009

Tradycją „Przystanku Woodstock” jest organizowany przez Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” turniej piłkarski pod hasłem „Wykopmy Rasizm ze Stadionów”, który zyskał rangę Antyrasistowskich Mistrzostw Polski w Piłce Nożnej. W tym roku będzie miała miejsce już szósta edycja tego wyjątkowego turnieju. Wystartują w nim aż 32. amatorskie drużyny, które przez trzy dni, w godz. 10-15 będą rywalizowały ze sobą na polu festiwalowym, przed koncertami.

„Celem turnieju jest upowszechnianie wśród kibiców postaw antyrasistowskich i promocja tolerancji na arenach sportowych, ”Wykopmy Rasizm ze Stadionów" to kampania, która aktywnie działa także na rzecz pokojowych i pełnych tolerancji Mistrzostw Europy EURO 2012!!" - mówi Jacek Purski, Stowarzyszenie ”NIGDY WIĘCEJ” - organizator mistrzostw.

Wszystkie teamy startujące w turnieju otrzymają różnego rodzaju gadżety i materiały antyrasistowskie, by rozpowszechniać idee antyrasizmu na stadionach w swoich miastach. Zwycięzca odbierze na scenie puchar, a Jurek Owsiak, w towarzystwie organizatorów, drużyn, kibiców i przy ogłuszających antyrasistowskich okrzykach skandowanych przez 200 tysięcy gardeł, wykopie w tłum piłkę, którą rozgrywany był finał turnieju.

Partnerami Antyrasistowskich Mistrzostw Polski są: PL.2012 - spółka odpowiedzialna za koordynację przygotowań do UEFA EURO 2012(TM) w Polsce oraz Biuro Informacji Rady Europy, które w ramach kampanii „NIE! Dyskryminacji” ufundowało specjalne koszulki dla zwycięskich drużyn. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Rada Miasta i Burmistrz miasta Kostrzyn nad Odrą fundują atrakcyjne puchary dla zwycięzców, natomiast PZPN przeznacza gadżety reprezentacyjne dla uczestników turnieju.

W czasie trzydniowego festiwalu, intensywnie będą działały stoiska informacyjne Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ” (w pasażu organizacji pozarządowych oraz w bezpośrednim sąsiedztwie boiska turniejowego) propagujące idee i wydawnictwa antyfaszystowskie. Można tam także będzie nawiązać współpracę ze Stowarzyszeniem, porozmawiać z jego wolontariuszami (ze względu na rosnącą liczbę woodstockowiczów zza zachodniej granicy, prowadzimy także punkt informacyjny w języku niemieckim) oraz otrzymać materiały informacyjne partnerów projektu.