PRZYSTANEK WOODSTOCK NAJWIĘKSZYM EUROPEJSKIM FESTIWALEM NA ŚWIEŻYM POWIETRZU

02.09.2009

Tegoroczny „Przystanek Woodstock” był największym festiwalem pod gołym niebem w Europie. W 2009 roku XV Edycja imprezy w Kostrzynie nad Odrą, w pobliżu granicy polsko-niemieckiej, zgromadziła rekordową liczbę 450.000 widzów.

Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” jest sprawdzonym partnerem organizatorów festiwalu – Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – i po raz dziesiąty uczestniczyło w imprezie, przygotowując i prowadząc jedną z głównych atrakcji towarzyszących: VI Antyrasistowskie Mistrzostwa Polski w Piłce Nożnej.

Swój udział zgłosiło ponad 60 drużyn, z których do turnieju zakwalifikowało się 32. Większość potrzebnego sprzętu dostarczył kostrzyński Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji (MOSiR). Mecze odbywały się każdego dnia przed koncertami na boisku tuż obok głównej sceny „Woodstocku”. Świetna lokalizacja i zgranie organizacyjne (mecze odbywały się w czasie wolnym od jakichkolwiek innych wydarzeń) sprawiły, że wielu uczestników festiwalu gorąco kibicowało piłkarzom.

Po trzech dniach ostrej rywalizacji turniej zakończył się w niedzielne popołudnie. Mecz o III miejsce, tuż przed wielkim finałem, wygrała drużyna Kanarków. Napięcie narastało już w trakcie dwóch meczów pokazowych rozegranych nieco wcześniej. Najpierw drużyna wolontariuszy Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ” pokonała 3:1 reprezentacją dziennikarzy akredytowanych na Festiwalu. Prasę trudno jednak powstrzymać na dłużej i jej ludzie odegrali się już w czasie drugiego meczu, pokonując 1:0 ochotników z Pokojowego Patrolu WOŚP.

W finale turnieju FC Komorowo początkowo prowadziło dwiema bramkami. Wściekły rajd zawodników Promila pod koniec drugiej połowy meczu odbył się nieco za późno i jedyny zdobyty przez nich gol nie zagwarantował dogrywki: mistrz został wyłoniony. Trzy najlepsze drużyny otrzymały medale i nagrody w trakcie ceremonii na głównej scenie w możliwie najlepszym czasie, tuż po koncercie uwielbianej przez publiczność, legendarnej polskiej grupy Dżem. Drużyny piłkarskie zostały także uhonorowane pucharami ufundowanymi i wręczonymi przez burmistrza Kostrzynia, przewodniczącego Rady Miejskiej oraz dyrygenta Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzego Owsiaka.

Taki sukces przedsięwzięcia byłby niemożliwy bez pomocy PL.2012, koordynatora i nadzorcy przygotowań do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2012 na terenie Polski, oraz wsparcia Biura Informacji Rady Europy. Przedstawiciele tych organizacji odwiedzili miejsce odbywania się festiwalu i byli pod ogromnym wrażeniem działań prowadzonych przez Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ”.

Podczas trzech festiwalowych dni działał także równie istotny w wieloletnich działaniach „NIGDY WIĘCEJ” na „Przystanku Woodstock” punkt informacyjny, gdzie wolontariusze Stowarzyszenia rozdawali ulotki, propagowali idee i działania antyrasistowskie oraz odpowiadali na pytania przechodniów. Rozsyłano materiały prasowe, a każdego dnia krótkie noty informacyjne pojawiały się na oficjalnej stronie internetowej Festiwalu.

„Ponad sto tysięcy ludzi zebrało się wokół głównej sceny krzycząc «Zwalczaj rasizm!» i «Wykopmy rasizm ze stadionów!» – to naprawdę robi wrażenie. Wierzę głęboko, że z pomocą takich ludzi jak wolontariusze «Nigdy Więcej», gracze biorący udział w turnieju i reszta festiwalowej publiczności, uda się na dobre rozwiązać problem rasizmu na polskich stadionach. Budzi to nadzieje zwłaszcza przed Mistrzostwami Europy na Ukrainie i w Polsce w 2012 roku” – stwierdził Jacek Purski ze Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ”, koordynator wszystkich jego działań na „Przystanku Woodstock”.

Szóste Antyrasistowskie Mistrzostwa Polski w Piłce Nożnej były wielkim osiągnięciem: biorąc pod uwagę liczbę drużyn i widzów zaangażowanych w przedsięwzięcie, idea walki z dyskryminacją została wyeksponowana na szeroką skalę. Pomysł walki z uprzedzeniami na boisku piłkarskim spotkał się z wielkim entuzjazmem. Ilość rozdanych materiałów edukacyjnych oraz informacyjnych, obecność w mediach i na głównej scenie festiwalu to ważne kroki w upowszechnianiu idei antyrasizmu, tematu bardzo ważnego – zwłaszcza, że to Polska będzie współgospodarzem mistrzostw UEFA Euro 2012.

Tłumaczenie z angielskiego: Sebastian Daniel.