NAZIZMU NIGDY WIĘCEJ NA ALLEGRO!

19.03.2010

W tym roku Międzynarodowy Dzień Walki z Rasizmem obchodzony jest w wielu miejscach w Polsce pod hasłem „Nazizmu nigdy więcej na Allegro!”. W kilkunastu miastach odbywać się będą akcje informacyjne, działanie artystyczne, koncerty, rozdawanie ulotek i zbiórki podpisów pod apelem.

Od stycznia 2009 roku Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” prowadzi ogólnopolską kampanię przeciwko bezkarnej sprzedaży przez serwis aukcyjny Allegro współcześnie produkowanych neofaszystowskich i rasistowskich materiałów propagandowych. Apel w tej sprawie poparły już tysiące osób: przedstawiciele świata nauki, politycy, działacze organizacji pozarządowych, artyści. Są wśród nich między innymi: Janina Ochojska z Polskiej Akcji Humanitarnej, Jerzy Owsiak z Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Krzysztof Czyżewski z Fundacji Pogranicze, pisarz Paweł Huelle, plastyk Wilhelm Sasnal, piosenkarka Renata Przemyk, Krzysztof Skiba z zespołu Big Cyc, Grabaż z zespołu Strachy na Lachy, Piotr Wieteska z grupy Buldog, Tomasz Goehs z Kultu, Gutek z Indios Bravos oraz grupy Armia, Blade Loki, Dezerter, Farben Lehre, Hunter, Hurt i Lao Che.

– „Nasza kampania skierowana jest do osób, które sprzeciwiają się bezproblemowej sprzedaży materiałów faszystowskich w kraju, który został tak boleśnie doświadczony przez faszyzm” – dodaje Wiktor Marszałek ze Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ” i lider wielkopolskiej GAN. – „Kampania została dostrzeżona nie tylko w Polsce, ale również zagranicą, o czym świadczą listy, maile i artykuły prasowe. Swojego poparcia udzielił nam m.in. niemiecki Instytut Historii Stosowanej (Institut fur angewandte Geschichte).”

Akcje „Nazizmu nigdy więcej na Allegro!” odbędą się w Bielsku-Białej, Bydgoszczy, Cieszynie, Gnieźnie, Katowicach, Kraków, Lublinie, Łodzi, Nowem nad Wisłą, Olsztynie, Pile, Poznaniu, Rybniku, Słupsku, Sosnowcu, Warszawie, Wrocławiu.

21 marca to proklamowany przez ONZ Światowy Dzień Walki z Rasizmem. A od 13 do 21 marca trwa coroczny Europejski Tydzień Akcji przeciwko Rasizmowi koordynowany przez UNITED for Intercultural Action (europejską sieć 560 organizacji antyrasistowskich z 46 krajów).

Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” jest niezależną organizacją antyfaszystowską, która monitoruje incydenty na tle rasistowskim, prowadzi kampanie „Muzyka przeciwko Rasizmowi”, „Wykopmy Rasizm ze Stadionów” oraz wydaje jedyny w kraju magazyn antyfaszystowski „NIGDY WIĘCEJ”. Należy także do sieci UNITED.

Więcej informacji:
www.nigdywiecej.org
www.unitedagainstracism.org