JAK WALCZYĆ Z RASIZMEM W SPORCIE? - PRAKTYCZNY PORADNIK DLA KLUBÓW

26.02.2010

WRSStowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” rozsyła do polskich klubów sportowych poradnik „Jak walczyć z rasizmem?”. Zawiera on praktyczne wskazówki, jak eliminować zachowania rasistowskie i ksenofobiczne ze stadionów.

Poradnik został przygotowany przy wsparciu UEFA i sieci Futbol Przeciwko Rasizmowi w Europie - Football Against Racism in Europe (FARE). Poparcie dla inicjatywy wyraziła też Rada Europy, Polski Związek Piłki Nożnej oraz Polskie Stowarzyszenie Byłych Piłkarzy założone przez Dariusza Dziekanowskiego.

- „Wydawnictwo w formie płyty CD opracowaliśmy na podstawie najlepszych europejskich doświadczeń, specjalnie z myślą o polskich klubach. Ma to być skuteczne narzędzie do walki z dyskryminacją, rasizmem i uprzedzeniami. Przedstawiamy dobre pomysły na to, jak promować wielokulturowość w sporcie i na trybunach” - mówi Jacek Purski, przedstawiciel kampanii „Wykopmy Rasizm ze Stadionów”.

Poradnik „Jak walczyć z rasizmem?” zawiera informacje na temat tego, czym jest rasizm w sporcie, jakie są jego najczęstsze przejawy oraz co można zrobić, by skutecznie się mu przeciwstawić. Znajdują się w nim rady, zalecenia i wskazówki, które sprawdziły się już w wielu klubach w Europie Zachodniej i w Polsce.

Zestaw rozesłano już do wszystkich klubów Ekstraklasy piłkarskiej. W najbliższym czasie trafi także do klubów z niższych klas rozgrywkowych.

- „Musimy bardziej intensywnie eliminować zachowania rasistowskie ze stadionów w ramach przygotowań do EURO 2012. To nasza wspólna odpowiedzialność” - mówi socjolog kultury dr Rafał Pankowski, koordynator Centrum Monitorowania Rasizmu w Europie Wschodniej powołanego do życia przez Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ”, FARE i UEFA.

Kampania „Wykopmy Rasizm ze Stadionów” została zainicjowana przez Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” w 1996 roku. Skierowana jest do kibiców, zawodników, trenerów, sędziów, działaczy sportowych i dziennikarzy. Od 2009 roku decyzją UEFA Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” koordynuje specjalne edukacyjne działania antyrasistowskie związane z przygotowaniami do EURO 2012 w Polsce i na Ukrainie oraz w całym regionie Europy Wschodniej.

Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” jest niezależną organizacją antyfaszystowską, która monitoruje incydenty na tle rasistowskim oraz wydaje jedyny w kraju magazyn antyfaszystowski „NIGDY WIĘCEJ”.