EKSTRAKLASA SA I JEJ KLUBY WSPIERAJĄ AKCJĘ FUTBOL PRZECIWKO RASIZMOWI W EUROPIE

13.10.2011

WRS LogoRozpoczynająca się jutro 10. kolejka meczów T-Mobile Ekstraklasy będzie częścią akcji Futbol Przeciwko Rasizmowi w Europie. Każda przedmeczowa prezentacja drużyn będzie miała specjalnie przygotowaną oprawę, a spikerzy na stadionach odczytają komunikaty poświęcone akcji. Projektowi patronuje UEFA.

W tym roku Liga Zawodowa Piłki Nożnej przyłącza się do apelu szefa UEFA Michela Platiniego, biorąc po raz kolejny aktywny udział w Tygodniach Akcji Futbol Przeciwko Rasizmowi w Europie (Action Weeks Football Against Racism in Europe). Ekstraklasa SA w pełni wspiera ideę walki z rasizmem w piłce nożnej, w swej działalności promując tolerancję i postawę Fair Play na wszystkich stadionach najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce.

Mecze 10. kolejki T-Mobile Ekstraklasy będą miały specjalnie na tę okazję przygotowaną oprawę. Drużyny wejdą na boisko w towarzystwie dzieci ubranych w koszulki z napisem „Wykopmy Rasizm ze Stadionów”, a następnie zrobią sobie wspólną fotografię z banerem z hasłem kampanii. Przed rozpoczęciem meczu spikerzy odczytają komunikaty poświęcone akcji.

Celem Tygodni Akcji jest zwalczanie dyskryminacji i świętowanie wielokulturowego piękna piłki nożnej, niezależnie od koloru skóry, pochodzenia, czy wyznania, tak piłkarzy jak i kibiców. Tygodnie te mają służyć propagowaniu inicjatyw promujących pozytywne postawy na boisku i na trybunach. Podczas Tygodni Akcji FARE 2011, oprócz działań profesjonalnych klubów i lig, jak Ligi Mistrzów UEFA czy Ligi Europy UEFA, kibice, przedstawiciele mniejszości narodowych i etnicznych oraz amatorskie kluby piłkarskie będą pokazywać jednoczącą siłę futbolu. Także w Polsce w wielu miastach odbędą się spontaniczne akcje, takie jak: mecze towarzyskie z udziałem przedstawicieli różnych kultur, turnieje dla młodzieży, akcje informacyjne na stadionach i w szkołach, spotkania z piłkarzami wywodzącymi się z mniejszości narodowych i etnicznych, wydarzenia kulturalne takie jak koncerty i wystawy.

Tygodnie Akcji FARE to ponad tysiąc inicjatyw w 40 krajach Europy.

Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” jest apolityczną organizacją, która prowadzi kampanię „Wykopmy Rasizm ze Stadionów”. Jest współzałożycielem sieci Futbol Przeciwko Rasizmowi w Europie (FARE). Od 2009 roku przy wsparciu UEFA i FARE Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” koordynuje edukacyjne działania antyrasistowskie związane z przygotowaniami do turnieju UEFA EURO 2012 w Polsce i na Ukrainie oraz Projekt Odpowiedzialności Społecznej UEFA EURO 2012: „RESPECT Diversity”.

Dodatkowe informacje:

www.nigdywiecej.org
www.farenet.org