MAGAZYN „NIGDY WIĘCEJ” - EURO 2012 JAKO WIELKIE SPOTKANIE KULTUR

30.04.2012

Nigdy Więcej nr 20Zbliżające się Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej to – oprócz ogromnego wydarzenia sportowego – również niepowtarzalna okazja do spotkania ludzi z nieomal całego świata. Z tej okazji redakcja antyrasistowskiego magazynu „NIGDY WIĘCEJ” przygotowała specjalny numer swojego pisma.

Euro 2012 będzie wyjątkowym czasem świętowania różnorodności. – ‘Od gospodarzy wymaga się, by byli otwarci, życzliwi dla gości, którzy przyjadą do Polski z całej Europy. (…) Możemy być krajem, w którym podczas Mistrzostw Europy kibice spędzą bezpiecznie i atrakcyjnie czas’ – mówi w najnowszym numerze magazynu „NIGDY WIĘCEJ” Dariusz Dziekanowski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Byłych Piłkarzy i ambasador kampanii „RESPECT Diversity” i „Wykopmy Rasizm ze Stadionów”.

„Dzięki rasistowskim hasłom nikt nie będzie grał lepiej! Jeśli chcemy, by sport się rozwijał, trzeba eliminować zarzewia agresji i brutalności, bo w przeciwnym wypadku normalni ludzie nie będą przychodzić na stadiony” – stwierdza na łamach magazynu Cezary Kucharski, były piłkarz, reprezentant Polski, obecny poseł na Sejm. Opowiada również o własnych doświadczeniach i sporcie jako szansie na spotkanie oraz zrozumienie różnych kultur: – „Każdy naród jest inny, a mnie zawsze pociągało poznawanie innych ludzi i ich kultur, uczenie się odmiennego spoglądania na świat”.

Nowy numer magazynu „NIGDY WIĘCEJ” zawiera zbiór artykułów o tematyce zarówno współczesnej, jak i historycznej opisujących przemiany społeczne i kulturowe, które dokonały się w świecie poprzez sport, a szczególnie piłkę nożną. Ich autorami są między innymi Stefan Szczepłek – ceniony ekspert piłkarski, znany dziennikarz Michał Olszewski, antropolog kultury prof. Waldemar Kuligowski, Michał Okoński (zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego” ) i Michał Zichlarz (autor książki „Afryka gola!” ). Oprócz tego w numerze znalazły się teksty dotyczące między innymi Romów w futbolu, piłki nożnej kobiet, rasizmu w futbolu brazylijskim, afrykańskich pionierów piłki nożnej oraz postaci Emmanuela Olisadebe.

„Sport w kształcie, który znamy współcześnie, narodził się w połowie XIX wieku w wiktoriańskiej Anglii. Tam skodyfikowano reguły większości najpopularniejszych do dziś dyscyplin. Sport, który na początku stanowił wierne odbicie hierarchii społecznej i który zdawał się ją konserwować, dzięki swej demokratycznej istocie znacząco przyspieszył procesy emancypacyjne, daleko wyprzedzając w tym przemiany społeczne i kulturowe. Nagle bohaterami tłumów mogli stać się sportowcy o innym kolorze skóry, ludzie pochodzący z pogranicza kulturowego” – mówi Marcin Kornak, redaktor naczelny magazynu „NIGDY WIĘCEJ” i autor artykułu o przełamywaniu rasizmu przez sport.

Wydawany od 1994 r. magazyn „NIGDY WIĘCEJ” jest jedynym w Polsce specjalistycznym czasopismem poświęconym w całości problemom rasizmu i walki z nim. Na jego łamach gościli m.in. Władysław Bartoszewski, Marek Edelman, Jerzy Giedroyc, Maria Janion, Jan Karski, Jacek Kuroń, Aleksander Kwaśniewski, Jerzy Owsiak oraz Szymon Wiesenthal.

Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” jest apolityczną organizacją, która prowadzi m.in. kampanię „Wykopmy Rasizm ze Stadionów”. Jest współzałożycielem sieci Futbol Przeciwko Rasizmowi w Europie (FARE). Od 2009 roku przy wsparciu UEFA i FARE Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” koordynuje antyrasistowskie działania edukacyjne związane z przygotowaniami do EURO 2012 w Polsce i na Ukrainie oraz Projekt Odpowiedzialności Społecznej UEFA EURO 2012: ‘RESPECT Diversity – Football Unites’, a w jego ramach m.in. Strefy Różnorodności (każdy egzemplarz magazynu zawiera promujący je plakat).

Szczegółowe informacje o nowym numerze magazynu „NIGDY WIĘCEJ”: „NIGDY WIĘCEJ” nr 20

Pełne teksty wywiadów z Dariuszem Dziekanowskim oraz Cezarym Kucharskim w najnowszym 20. numerze magazynu „NIGDY WIĘCEJ” oraz na stronie internetowej:„NIGDY WIĘCEJ” nr 20

„Musimy się uczyć pozytywnego nastawienia”
Wywiad z DARIUSZEM DZIEKANOWSKIM
Jacek Purski

„Zawsze mnie pociągało poznawanie innych ludzi i ich kultur”
Wywiad z CEZARYM KUCHARSKIM
Michał Friedrich

Więcej informacji:
tel. 601 36 08 35
www.nigdywiecej.org
www.facebook.com/respect.diversity