PRZYJAZNE STREFY RÓŻNORODNOŚCI NA EURO 2012

26.03.2012

W wielu miejscach w Polsce i na Ukrainie pojawią się wkrótce oznaczenia Stref Różnorodności, symbolizujące przyjazną atmosferę w czasie EURO 2012. Organizatorzy zapraszają do udziału szkoły, organizacje pozarządowe, samorządy, placówki kulturalne, a także kluby, sklepy, hotele i restauracje – już teraz każdy może przyłączyć się do akcji, wystarczy w widocznym miejscu umieścić stosowny plakat lub nalepkę.

Strefy Różnorodności to element Programu Odpowiedzialności Społecznej UEFA EURO 2012 „RESPECT Diversity”, realizowanego przez Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” i sieć Football Against Racism in Europe (FARE), oficjalnego partnera UEFA w dziedzinie przeciwdziałania dyskryminacji. Celem jest promowanie pozytywnego przesłania wielokulturowości i różnorodności, sprzeciw wobec rasizmu i dyskryminacji. Plakaty i naklejki z symbolami Strefy Różnorodności RESPECT Diversity pojawią się w całej Polsce, a także na Ukrainie. Będą oznaczały miejsca, które deklarują się jako otwarte i przyjazne ludziom bez względu na ich pochodzenie etniczne, narodowość, płeć, niepełnosprawność, itd. Widoczne oznaczenia Strefy Różnorodności mają podkreślać dobrą atmosferę wielokulturowego święta, jakim jest EURO 2012.

Szczególną formą promocji pozytywnego przesłania RESPECT Diversity będzie trasa Mobilnych Stref Kibica (Fan City Tour) odwiedzających polskie miasta i miasteczka w trakcie EURO 2012. Fan City Tour stanie się świętem lokalnych społeczności, okazją do zabawy połączonej ze wspólnym oglądaniem na żywo meczowych rozgrywek i promocją idei Strefy Różnorodności RESPECT Diversity. Każdego dnia, kiedy rozgrywane będą mecze, Mobilne Strefy Kibica na pięciu specjalnych ciężarówkach promocyjnych zawitają jednocześnie do pięciu wybranych miejscowości na jednodniową imprezę. Łącznie Fan City Tour będzie obecny w ok. 100 miastach z bezpośrednim udziałem ok. 200 tysięcy osób. Projekt realizowany przez firmę Prowokator Euro Track we współpracy ze Związkiem Miast Polskich, Związkiem Powiatów Polskich i Stowarzyszeniem „NIGDY WIĘCEJ” objęty jest patronatem medialnym Telewizji Polskiej S.A. – Oficjalnego Nadawcy UEFA EURO 2012.

Przesłanie Strefy Różnorodności RESPECT Diversity promowane będzie też m.in. w ramach imprez Carlsberg Fan Camp, łączących atmosferę stadionu, pikniku i kempingu dla kibiców w czasie EURO 2012 w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku/Sopocie i Poznaniu.

Wszystkie miejsca i lokale, które zadeklarują udział w inicjatywie Strefy Różnorodności otrzymają bezpłatne materiały (specjalne plakaty i naklejki) oraz informacje o imprezach sportowych i kulturalnych oraz działaniach antydyskryminacyjnych przed, w trakcie i po EURO 2012. Mogą też znaleźć się na liście promocyjnej przyjaznych Stref Różnorodności, która zostanie opublikowana w Internecie z przeznaczeniem dla gości z różnych krajów planujących przyjazd na EURO 2012.

Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” jest apolityczną organizacją, która prowadzi m.in. kampanię „Wykopmy Rasizm ze Stadionów”. Jest współzałożycielem sieci Futbol Przeciwko Rasizmowi w Europie (FARE). Od 2009 roku przy wsparciu UEFA i FARE Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” koordynuje antyrasistowskie działania edukacyjne związane z przygotowaniami do EURO 2012 w Polsce i na Ukrainie oraz Projekt Odpowiedzialności Społecznej UEFA EURO 2012: „RESPECT Diversity – Football Unites”.

Wszyscy zainteresowani udziałem w inicjatywie Strefy Różnorodności UEFA EURO 2012 i otrzymaniem bezpłatnych materiałów proszeni są o kontakt mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Dodatkowe informacje:
www.nigdywiecej.org
www.farenet.org
www.uefa.com