PRZYSTANEK WOODSTOCK - WIELKI TURNIEJ „WYKOPMY RASIZM ZE STADIONÓW”!

4.08.2013

Wykopmy Rasizm ze Stadionów

Czterodniowy turniej piłkarski „Wykopmy Rasizm ze Stadionów”, warsztaty antydyskryminacyjne i wielokulturowy punkt informacyjny – to działania Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ” na tegorocznym „Przystanku Woodstock”, który w Kostrzynie nad Odrą zgromadził ok. pół miliona uczestników.

Stoisko NIGDY WIĘCEJStowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” (przy współpracy Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji) zorganizowało tradycyjny festiwalowy turniej piłkarski pod hasłem „Wykopmy Rasizm ze Stadionów”, od lat mający rangę Antyrasistowskich Mistrzostw Polski. Celem turnieju było propagowanie tolerancji i szacunku dla wielokulturowości na polskich arenach sportowych. Zwycięzcy otrzymali puchary i specjalne nagrody z rąk Jurka Owsiaka i przedstawicieli „NIGDY WIĘCEJ” na głównej scenie w kulminacyjnym momencie ostatniego, nocnego koncertu festiwalu zaraz po występie brytyjskiej supergwiazdy Kaiser Chiefs przy aplauzie wielotysięcznej widowni.

Pod egidą kampanii „Wykopmy Rasizm ze Stadionów” codziennie rozgrywano też mecze towarzyskie z udziałem m.in. reprezentacji Przystanku Jezus i Pokojowej Wioski Kryszny oraz muzyków występujących na festiwalu. Największą atrakcją piłkarską była zaproszona przez Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” drużyna Project Integration złożona z afrykańskich gwiazd występujących w polskich klubach. Poza rozegraniem meczu towarzyskiego z woodstockowiczami, afrykańscy zawodnicy opowiadali o swoich doświadczeniach podczas edukacyjnych warsztatów antydyskryminacyjnych.

Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” jest apolityczną organizacją, która prowadzi kampanię „Wykopmy Rasizm ze Stadionów”. Jest współzałożycielem sieci Futbol Przeciwko Rasizmowi w Europie (FARE). Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” koordynowało edukacyjne działania antyrasistowskie związane z przygotowaniami do turnieju UEFA EURO 2012 w Polsce i na Ukrainie oraz Projekt Odpowiedzialności Społecznej UEFA EURO 2012: „RESPECT Diversity – Football Unites”.

Więcej informacji:
www.nigdywiecej.org
www.facebook.com/respect.diversity