OWSIAK WYKOPAŁ RASIZM

03.08.2003

Rekordowa liczba 32 drużyn z całej Polski wzięła udział w zorganizowanym przez Stowarzyszenie „NIGDY WIECEJ” turnieju piłkarskim pod hasłem „Wykopmy rasizm ze stadionów” podczas tegorocznego Przystanku Woodstock w Żarach. Antyrasistowskie przesłanie towarzyszyło festiwalowi Jerzego Owsiaka przez cały czas jego trwania (1-2 sierpnia 2003 r.) 

Rozegrano też pokazowy mecz towarzyski z udziałem drużyny miejscowych władz i wielonarodowej reprezentacji Przystanku Woodstock wspartej przez zawodników Pokojowej Wioski Hare Kriszna. Celem imprezy było zamanifestowanie sprzeciwu wobec rasizmu, agresji, przemocy i nienawiści na arenach sportowych w Polsce. 

Współorganizatorami turnieju były Starostwo Powiatowe w Żarach, Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne „Klub Gaja” i klub sportowy Dospel-Katowice, który ufundował efektowne puchary i pamiątkowe koszulki dla zwycięzców. Upominki dla uczestników przekazał tez Polski Związek Piłki Nożnej. 

Turniej udał się znakomicie dzięki pomocy i osobistemu zaangażowaniu Jerzego Owsiaka - zaznacza Jacek Zinkiewicz, koordynujący działania Stowarzyszenia „NIGDY WIECEJ” w ramach Przystanku Woodstock. Podczas wieczornego koncertu drugiego dnia festiwalu na scenie głównej uroczyście ogłoszono przyznanie Owsiakowi tytułu Antyfaszysty Roku 2002 za udział w akcjach na rzecz tolerancji. Twórca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dokonał spektakularnego wykopania turniejowej piłki ze sceny - „To było symboliczne wykopanie rasizmu i szowinizmu ze stadionów i z naszego życia w Polsce” - tłumaczy Jacek Zinkiewicz. 

W czasie dwudniowego festiwalu, który zgromadził ponad 300 tysięcy uczestników, intensywnie działały stoiska informacyjne Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ” propagujące idee i wydawnictwa antyfaszystowskie. Jak zgodnie stwierdzają uczestnicy imprezy, cieszyły się one wielkim zainteresowaniem. Zbierano podpisy pod zainicjowana rok temu petycja do prezesa PZPN z poparciem dla inicjatyw przeciwko rasizmowi. 

3 sierpnia 2003 r. podczas konferencji z udziałem przedstawicieli polskich klubów piłkarskich I i II ligi w warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego zaprezentowano nowa publikacje przygotowana wspólnie przez Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” oraz PZPN. Ma ona pomoc działaczom sportowym w identyfikowaniu i usuwaniu symboli rasistowskich i neofaszystowskich pojawiających się na stadionach. „Cieszymy się z oficjalnego zaangażowania PZPN w walkę z rasizmem” - stwierdza Marcin Kornak, prezes Stowarzyszenia „NIGDY WIECEJ” - „w ten sposób zaczyna się praktyczna realizacja antyrasistowskich postulatów FIFA i UEFA”. 

Stowarzyszenie „NIGDY WIECEJ” jest apolityczną organizacją antyrasistowską, która od 1996 roku monitoruje incydenty na tle rasistowskim oraz wydaje pismo pt. „NIGDY WIĘCEJ”. Prowadzi też skierowaną do kibiców sportowych kampanie „Wykopmy rasizm ze stadionów”. Jest częścią europejskich sieci UNITED for Intercultural Action oraz Football Against Racism in Europe (FARE).