EUROPEJSKA KONFERENCJA PRZECIWKO RASIZMOWI I FASZYZMOWI W KRAKOWIE

26.11.2003

„Nigdy więcej!” - zadeklarowali przedstawiciele organizacji z 40 krajów podczas „Europejskiej konferencji przeciwko rasizmowi i faszyzmowi”, która w dniach 19-25.11 odbyła się w Krakowie pod egidą europejskiej sieci antyrasistowskiej UNITED for Intercultural Action.

Polskimi współorganizatorami konferencji były Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” oraz Polska Akcja Humanitarna. W imprezie wzięło udział 80 reprezentantów antyrasistowskich organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka i prawami mniejszości z całej Europy. Sieć UNITED skupia ponad 550 organizacji na całym kontynencie, jest wspierana m.in. przez Radę Europy, Komisję Europejską i Światową Radę Kościołów. Ma specjalny status konsultacyjny przy Radzie Społeczno-Ekonomicznej ONZ.

Niepokoi nas rozwój grup skrajnie prawicowych, które atakują imigrantów, uchodźców i inne mniejszości w wielu krajach Europy. Wybór Polski na miejsce naszego spotkania nie był przypadkowy: jest to kraj, który szczególnie cierpiał w czasie okupacji hitlerowskiej w latach II wojny światowej, a teraz jest jednym z państw, które właśnie przystępują do Unii Europejskiej - mówi Anca Sirbu z UNITED for Intercultural Action.

Uczestnicy konferencji dyskutowali o wpływie poszerzenia UE na kwestię przestrzegania praw człowieka. Wyrażali m.in. niepokój z powodu nadmiernie restrykcyjnej polityki azylowej i uszczelniania granic Unii. Specjalne warsztaty zostały poświęcone sprawom takim jak antysemityzm i rasizm skierowany przeciwko Romom, międzynarodowa współpraca organizacji antyfaszystowskich, antyrasistowskie działania edukacyjne oraz wykorzystywanie instrumentów prawnych przeciwko rasizmowi.

Masala Sound System - polska grupa DJ'ów specjalizujących się w rytmach orientalnych - uświetniła program spotkania znakomitym występem na żywo pod hasłem „Muzyka przeciwko rasizmowi”.