„MUZYKA PRZECIWKO RASIZMOWI”: KONCERT W HAJNÓWCE „MUZYKA BEZ ZASTRZEŻEŃ”

30 września 2022

Pod patronatem kampanii „Muzyka Przeciwko Rasizmowi” odbędzie się koncert z cyklu „Muzyka bez zastrzeżeń”, który już od 18 lat jest organizowany przez Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce.

„Muzyka bez zastrzeżeń” to ponad 40 koncertów, na których zagrało ponad 60 zespołów polskich i białoruskich! Główną ideą tych wydarzeń jest muzyka, która jednoczy, niszczy podziały, uprzedzenia, niesie dobry przekaz. Dlatego na scenie występują między innymi zespoły z Polski i Białorusi, grające utwory w języku polskim i białoruskim.

W Hajnówce wystąpią:

DZIECIUKI (biał. ДЗЕЦЮКі) – folk punk (emigracja z Grodna)
Zespół stworzony w dużej mierze z muzyków zespołu Kalian, Ludzi na Bałocie. Kalian w 1998 r. wygrał Festiwal Basowiszcza razem z zespołem Veritas z Hajnówki. Nazwa zespołu nie jest przypadkowa. „Dzieciuki” – tak zwracał się do swoich powstańców dowódca powstania styczniowego na terenach białoruskich – Kastuś Kalinowski. W ich tekstach znajdziemy wiele nawiązań do białoruskiej historii.

BŁĘKITNY NOSOROŻEC – punk /rock / raggae (Hajnówka)
Zespół powstał pod koniec lat 80-tych. Muzyka Błękitnego Nosorożca zawsze oscylowała wokół punk rocka, ale zespół swobodnie porusza się również w stylistyce hc czy reggae. Obecnie sama kapela definiuje swoje brzmienie jako postpunkowe.

SYRBSKI JEB – psychodela / noise rock / nowa fala (Warszawa)
To żywy trans i dźwiękowy terror. Od blisko 20 lat ich głośne, hipnotyzujące utwory podlegają ciągłym transformacjom. Przeszywający duszę śpiew Zygfryda, mocna podstawa basowa, psychodeliczno-noise’owe odjazdy gitary i przytłaczające dudnienie bębnów to ich znaki firmowe. W ciągu wielu lat zmagań z formą i konfrontacji z publicznością wypracowali własny styl, który czerpie z nowej fali, psychodelii, noise rocka i no wave’u, ale dziś jest trudny do określenia i jedyny w swoim rodzaju.

ВАНДРОЎНІК – folk/punk rock [Podlasie]
Zespół WANDROUNIK powstał na początku 2021 r. Tworzy go grupa znajomych z kilku podlaskich miejscowości. Nie mają stałego miejsca prób i wędrują po różnych miejscach- stąd wzięła się ich nazwa. Wędrują również po różnych gatunkach muzycznych: od folku aż po punk rock. Mają za sobą kilkanaście koncertów w różnych podlaskich miejscowościach.

 

„MUZYKA PRZECIWKO RASIZMOWI”: KONCERT W HAJNÓWCE „MUZYKA BEZ ZASTRZEŻEŃ”