KONIEC TURNIEJU, PREMIERA „STADIONU” I PRZYJACIELE ROMOWIE

07.08.2005

Trzeci dzień „Antyrasistowskiego Przystanku”;

Dziś zakończyliśmy II Antyrasistowskie Mistrzostwa Polski w Piłce Nożnej. Zwycięzcą turnieju została drużyna Celulozy Kostrzyn. Miejscowy team pokonał w finale drużynę Belfrów, ale dopiero w rzutach karnych 4:3. W regulaminowym czasie było 1:1 Zwycięzcy otrzymali ogromny Puchar Fair Play – „Wykopmy Rasizm ze Stadionów”, ufundowany przez Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” oraz kampanię „Za Różnorodnością, Przeciw Dyskryminacji”. Nagroda została przekazana na głównej scenie przez Jurka Owsiaka. W całym turnieju aktywny udział wzięli przedstawiciele wielu fan-klubów piłkarskich z najwyższych klas rozgrywkach, m.in. kibice Polonii Warszawa.

Natomiast w meczu towarzyskim pomiędzy Reprezentacją Miasta Kostrzyn a FC Przystanek Woodstock, „miejscowi” pokonali „przyjezdnych” 5:2. Mecz, koronujący antyrasistowski turniej, rozpoczął Karol Gierliński, poseł Międzynarodowego Parlamentu Romskiego w Wiedniu i członek International Romani Union, gość specjalny Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ” i Urzędu Miasta Kostrzyn n/Odrą. A drużyna gospodarzy, złożona m.in. z przedstawicieli władz miasta, grała niesiona dopingiem, między innymi licznie przybyłych na mecz przedstawicieli miejscowej społeczności romskiej. Przegrana ekipa, złożona z przedstawicieli organizacji pozarządowych, mediów, kibiców i woodstockowiczów, niezrażona przegraną, zapowiedziała rewanż w przyszłym roku.

Z kolei na stoisku informacyjnym Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ” w tym samym czasie miała miejsce premiera nowego numeru antyrasistowskiego pisma futbolowego „Stadion”. „Cieszy się on wielkim zainteresowaniem, co świadczy o dużym zapotrzebowaniu wśród kibiców na tego typu antyrasistowskie periodyki” – stwierdził Leszek Naranowicz organizator festiwalowego turnieju „Wykopmy Rasizm ze Stadionów”.

„Rasizm na polskich stadionach to ogromny problem, który jest zaprzeczeniem idei sportowej rywalizacji. Pocieszający jest fakt, iż z tą opinią zgadza się cała rzesza woodstockowiczów.” – dodał Jacek Purski, koordynator kampanii „Wykopmy Rasizm ze Stadionów”.

Finałem działań Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ” było wejście całej ekipy o godzinie 22.00 na scenę główną i krótki antyrasistowski show. W jego trakcie Karol Gierliński z Międzynarodowego Parlamentu Romskiego z siedzibą w Wiedniu, gość specjalny „Antyrasistowskiego Przystanku”, wręczył Jurkowi Owsiakowi pamiątkową rzeźbę oraz tomik poezji romskiej i podziękował za jego wieloletnią pracę na rzecz tolerancji i walkę z uprzedzeniami wobec innych narodów i kultur, co kilkusettysięczna publiczność przyjęła gorącą owacją.

Festiwalowe aktywności Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ” zostały zakończone hasłem: „NISZCZ RASIZM” wykrzyczanym ze sceny. Wspaniała antyrasistowska publiczność „Przystanku Woodstock” nie pozostała na to obojętna, skandując to hasło przez długi czas.