UEFA W WARSZAWIE PRZECIWKO RASIZMOWI

04. 03. 2009

Antyrasistowskie Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” było współgospodarzem konferencji UEFA pod hasłem „Zjednoczeni przeciwko rasizmowi”, która odbyła się w warszawskim hotelu Hilton w dniach 3-4 marca 2009. W konferencji uczestniczyło prawie 300 delegatów federacji piłkarskich z wszystkich państw członkowskich UEFA, zawodnicy, trenerzy i działacze antyrasistowscy z całej Europy. Głos w dyskusji zabrali także prezes PZPN Grzegorz Lato i sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Adam Giersz.

Ważnym elementem programu był panel dyskusyjny z udziałem znanych piłkarzy, którzy w trakcie swojej kariery osobiście doświadczyli przejawów rasizmu. Byli wśród nich wielokrotny reprezentant Francji Lillian Thuram, pierwszy czarnoskóry kapitan Chelsea Londyn Paul Elliott, legenda Tottenhamu i Manchesteru United Garth Crooks, a także reprezentant Polski Roger Guerreiro z Legii Warszawa.

Warszawa jako miejsce konferencji została wybrana nieprzypadkowo, będąc jednym z miast, gdzie odbywać się będą najbliższe Mistrzostwa Europy. Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” przedstawiło koncepcję antyrasistowskich akcji edukacyjnych przed Mistrzostwami w Polsce i na Ukrainie, prowadzonych przy wsparciu UEFA pod egidą sieci Futbol przeciwko Rasizmowi w Europie (FARE). Główne przemówienie („keynote speech”) wygłosił dr Rafał Pankowski z Collegium Civitas i „NIGDY WIĘCEJ”, który koordynuje działania FARE w Europie Wschodniej.

„Podczas zeszłorocznego meczu eliminacyjnego reprezentacji do Mistrzostw Świata na stadionie w Chorzowie wisiały flagi z symbolami skrajnie prawicowego ugrupowania Narodowe Odrodzenie Polski. Kilka dni później przed spotkaniem w Bratysławie bandyci w barwach reprezentacji Polski wykrzykując „Sieg Heil” i „Jude” zaatakowali miejscowego rabina, a w trakcie meczu skandowali rasistowskie hasła. Jesteśmy zdeterminowani, by dalej konsekwentnie eliminować zachowania rasistowskie z naszych stadionów” - powiedział Marcin Kornak, prezes Stowarzyszenia i redaktor naczelny magazynu „NIGDY WIĘCEJ”, inicjator kampanii „Wykopmy Rasizm ze Stadionów”.

Dodatkowe informacje:
www.farenet.org 
www.uefa.com 

Marcin Kornak 601 360 835