WILHELM SASNAL - WYJĄTKOWY BENEFIT

23.11.2010

Znany artysta plastyk Wilhelm Sasnal wsparł swą twórczością antyfaszystowską działalność Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ”.

Sasnal stworzył grafikę „tylko dla dorosłych” o radykalnym przesłaniu antynazistowskim, która została powielona techniką linorytu w niewielkim nakładzie. Każda z kopii sygnowana jest własnoręcznym podpisem artysty. Zgodnie z jego zamiarem osoby, które wesprą Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” wpłatą powyżej określonej sumy, będą mogły otrzymać grafikę jako rodzaj pamiątkowego potwierdzenia tego faktu.

W 2009 roku Sasnal – z powodu ówczesnego prezesa TVP, Piotra Farfała, byłego neonazisty – zbojkotował rozdanie Gwarancji Kultury, nagród przyznawanych przez TVP Kultura. Sasnal stwierdził wówczas: „Brzydzę się ludźmi, którzy dyskryminują innych ze względu na orientację seksualną, pochodzenie czy kolor skóry. Brzydzę się kimś, kto nie brzydzi się faszyzmem – to dla mnie pryncypialne. Gdyby nagroda była finansowa, to po prostu przekazałbym ją na rzecz Stowarzyszenia NIGDY WIĘCEJ”.

„Ostatnie zdarzenia z 11 listopada, gdy ulicami stolicy przemaszerowali faszyzujący skinheadzi, dowodzą, że jest to ciągle groźna ideologia. Dlatego tak ważna jest inicjatywa Wilhelma i każda inna forma poparcia dla działań antyfaszystowskich” – mówi Marcin Kornak, prezes Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ” i redaktor naczelny magazynu pod tym samym tytułem.

Wilhelm Sasnal jest malarzem, rysownikiem, filmowcem i twórcą komiksów. W 1999 roku otrzymał Grand Prix na Biennale Malarstwa „Bielska Jesień”, w 2003 roku nagrodę „Pegaza” w dziedzinie sztuki, zaś w roku 2006 europejską nagrodę artystyczną van Gogh Biennal Award w Amsterdamie. Jego prace znajdują się w najbardziej renomowanych światowych muzeach, m.in. w zbiorach Centrum Pompidou w Paryżu, Galerii Saatchi, Tate Modern w Londynie, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Guggenheim Museum, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie oraz w licznych kolekcjach prywatnych.

Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” to powstała w 1996 roku niezależna organizacja antyrasistowska, prowadząca m.in. kampanię „Muzyka Przeciwko Rasizmowi” i „Wykopmy Rasizm ze Stadionów” oraz wydająca antyfaszystowski magazyn „NIGDY WIĘCEJ”. Od 2009 roku prowadzi w Warszawie Centrum Monitorowania Rasizmu w Europie Wschodniej.

Więcej informacji na temat benefitu: 

tel. 601 360 835

Konto: Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ”, PKO BP I Oddział Centrum, Warszawa, 25 1020 1013 0000 0902 0129 5898