FASZYZM TO NIE PATRIOTYZM!

8.11.2010

11 listopada ulicami Warszawy po raz kolejny ma przejść marsz neofaszystów. Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” protestuje przeciwko wydawaniu zgody na manifestacje, podczas których w poprzednich latach dochodziło do łamania prawa.

Nigdy Więcej nr 18 W 2009 roku uczestnicy manifestacji zorganizowanej przez Obóz Narodowo-Radykalny skandowali antysemickie hasła i wznosili ręce w geście hitlerowskiego salutu „Sieg heil”. Wszystkie dochodzenia przeciwko hajlującym demonstrantom zostały umorzone przez prokuraturę.

Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” i związana z nim Grupa Anty-Nazistowska [GAN] przystąpiły do koalicji „Porozumienie 11 Listopada”, która czynnie sprzeciwia się bezkarnym manifestacjom faszystowskim. W proteście wezmą udział przedstawiciele blisko 40 organizacji społecznych, znani dziennikarze, artyści i politycy.

„Protestujmy przeciwko wykorzystywaniu Święta Niepodległości przez faszystów. Faszyzm to nie patriotyzm!” - mówi Wiktor Marszałek, koordynator protestu Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ” i redaktor magazynu pod tym samym tytułem. „Tego dnia manifestacje skrajnej prawicy odbędą się również w Bytomiu, Gdyni, Krakowie oraz we Wrocławiu. Będziemy je uważnie obserwować, a wszystkie zajścia zostaną odnotowane w prowadzonym przez nas monitoringu incydentów neofaszystowskich i rasistowskich” - dodaje.

Zaledwie dwa dni wcześniej, 9 listopada, w rocznicę Nocy Kryształowej, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem. Z tej okazji Grupa Anty-Nazistowska przeprowadza wiele akcji na terenie całego kraju.

5 listopada w Łodzi we współpracy z Pałacem Młodzieży został zorganizowany Wojewódzki Przegląd Zespołów Młodzieżowych „Różni i równi”, na którym zagrało blisko dziesięć grup rockowych. „Naszemu Przeglądowi przyświeca hasło Muzyka Przeciwko Rasizmowi. Chcemy, aby młodzi ludzie byli wrażliwi na przejawy nietolerancji wokół siebie i każdego człowieka traktowali bez uprzedzeń” - mówi Małgorzata Matecka, organizatorka imprezy i liderka GAN Łódź.

Działania Grupy Anty-Nazistowskiej z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem odbędą się także między innymi w Białymstoku, Bydgoszczy, Olsztynie, Pile, Poznaniu, Rzeszowie i Słubicach. 6 listopada w Poznaniu podczas koncertu Indios Bravos, Izraela, Tiltu, Armii, Lao Che, Martyny Jakubowicz, Renaty Przemyk i Arki Noego w Hali „Areny” miejscowy GAN zorganizował dużą akcję informacyjną. Jednym z celów wszystkich tych działań jest zachęcenie do współpracy nowych wolontariuszy.

Więcej informacji na temat możliwości włączenia się w realizację kampanii „Muzyka Przeciwko Rasizmowi”, „Wykopmy Rasizm ze Stadionów”, „Racism Delete” oraz redagowania magazynu „NIGDY WIĘCEJ”, prowadzenia monitoringu incydentów rasistowskich i wielu innych akcji antyfaszystowskich można uzyskać, pisząc na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” jest niezależną organizacją antyfaszystowską, która od 1996 roku monitoruje incydenty na tle rasistowskim oraz wydaje jedyny w Polsce magazyn antyfaszystowski „NIGDY WIĘCEJ”.

Dodatkowe informacje:
tel.: 607 10 46 66

http://11listopada.org
www.palacmlodziezy.lodz.pl