TYDZIEŃ AKCJI 2010 - FUTBOL PRZECIWKO RASIZMOWI

27.10.2010

Stadion 6Z okazji ogólnoeuropejskiego Tygodnia Akcji „Futbol Przeciwko Rasizmowi”, Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” wydało nowy numer magazynu „STADION”. Jest to jedyne w Polsce pismo dotyczące problemu rasizmu na polskich stadionach. Magazyn skierowany jest do osób, którym zależy na uwolnieniu polskiej piłki nożnej od rasizmu. Jego redaktorem naczelnym jest Marcin Kornak, prezes Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ”.

Powtarzające się incydenty rasistowskie, także w trakcie tegorocznego Tygodnia Akcji, są niepokojącym ostrzeżeniem w kontekście zbliżających się Mistrzostw Europy UEFA EURO 2012. Odpowiedzią na taki stan rzeczy było ponad dwadzieścia imprez zorganizowanych ramach Tygodnia Akcji „Futbol Przeciwko Rasizmowi” w całym kraju. Były to mecze towarzyskie, turnieje młodzieżowe, koncerty, konferencje i spotkania. Przesłanie antyrasistowskie i promocja tolerancji pojawiły się również w trakcie Turnieju Orlika o Puchar Premiera.

Tematyka przeciwdziałania rasizmowi poruszana była także w programie telewizyjnym „Dzień Dobry TVN”, w którym mówiono o warszawskiej Etnolidze piłkarskiej. Podczas ogólnopolskiego Dnia Różnorodności prezentowana była wystawa na temat wielokulturowych aspektów futbolu w Polsce. Również w trakcie meczów ligowych, począwszy od Ekstraklasy do niższych lig, promowano ideę „Futbolu Przeciwko Rasizmowi”.

„Poza działaniami prowadzonymi przez zawodowe kluby, krajowe federacje oraz ligi, takie jak Liga Mistrzów UEFA, Tydzień Akcji jest okazją dla kibiców, mniejszości narodowych i etnicznych, szkół oraz amatorskich klubów, aby zjednoczyć się przeciwko rasizmowi i czerpać radość z futbolu” – powiedział Jacek Purski ze Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ”.

Tydzień Akcji „Futbol Przeciwko Rasizmowi” (FARE Action Week) jest największą w Europie antyrasistowską kampanią. Jej celem jest przeciwdziałanie rasizmowi i związanej z nim nietolerancji. W dniach 14 – 26 października w ponad 40 krajach odbyły się setki wydarzeń, które promowały ideę wielokulturowości w sporcie. A działania w Polsce stanowiły istotną część akcji ogólnoeuropejskich.

Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” jest niezależną organizacją antyrasistowską istniejącą od 1996 roku, która m.in. prowadzi kampanię „Wykopmy Rasizm ze Stadionów” oraz wydaje jedyny w kraju magazyn antyfaszystowski „NIGDY WIĘCEJ”. Od 2009 roku przy wsparciu UEFA Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” z ramienia sieci FARE koordynuje specjalne edukacyjne działania antyrasistowskie związane z przygotowaniami do EURO 2012 w Polsce i na Ukrainie.

Dodatkowe informacje:
www.farenet.org