ETNOLIGA RUSZYŁA!

11.09.2010

Warszawska Etnoliga ruszyła 11 września. W futbolowych rozgrywkach uczestniczy dwanaście wielokulturowych drużyn - wśród zawodników są mieszkający w stolicy Afrykanie, Wietnamczycy, Czeczeni, przedstawiciele innych narodowości, a także drużyna kobieca, sympatycy Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ” i kibice Legii Warszawa.

Celem Etnoligi jest integracja warszawiaków różnego pochodzenia. W ramach projektu zorganizowano ligę halowej piłki nożnej oraz cykl wydarzeń o charakterze kulturalnym z udziałem imigrantów (w tym uchodźców), kibiców i dziennikarzy.

Każda ekipa jest gospodarzem jednej kolejki spotkań. Przygotowuje wówczas krótki pokaz na temat swojej grupy, oprawę muzyczną i poczęstunek. Mecze są urozmaicone spotkaniami integracyjnymi, szkoleniami na temat rasizmu w sporcie i warsztatami antydyskryminacyjnymi oraz ekspozycją wystawy pod hasłem „Wykopmy rasizm ze stadionów”.

- „Naszym celem jest przeciwdziałanie rasizmowi przez promocję wielokulturowości w sporcie” - mówią pomysłodawcy Etnoligi, Krzysztof Jarymowicz i Jacek Purski. - „Chcemy rozgrywek w przyjaznej atmosferze, jaka powinna towarzyszyć zbliżającym się Mistrzostwom Europy 2012”.

W tym tygodniu z uczestnikami i organizatorami Etnoligi spotkał się sam Piara Powar z Londynu, wieloletni szef znanej brytyjskiej organizacji Kick It Out, dyrektor sieci Futbol Przeciwko Rasizmowi w Europie (Football Against Racism in Europe, FARE). - „Etnoliga to fantastyczna inicjatywa, która może być przykładem dla wielu innych krajów” - powiedział Piara Powar.

Cotygodniowe rozgrywki Etnoligi potrwają do 4 grudnia. Wszyscy uczestnicy dostali stroje i buty sportowe. Najbardziej aktywni otrzymają dodatkowe upominki, ufundowane przez UEFA.

Turniej odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy oraz Pełnomocnik Rządu do Spraw Równego Traktowania. Projekt został dofinansowany ze środków Programu Operacyjnego „Fundusz Inicjatyw Obywatelskich” i Fundacji im. Stefana Batorego. Partnerem inicjatywy jest Urząd ds. Cudzoziemców. Głównym organizatorem Etnoligi jest Fundacja dla Wolności, Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” jest jej współorganizatorem.

Fundacja dla Wolności jest organizacją pozarządową powstałą w 2004 roku. Realizuje przedsięwzięcia edukacyjne i kulturalne, których celem jest przełamywanie stereotypów, prezentowanie różnorodności kultur i światopoglądów.

Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” jest niezależną organizacją antyrasistowską istniejącą od 1996 roku, która m.in. prowadzi kampanię „Wykopmy rasizm ze stadionów” oraz wydaje jedyny w kraju magazyn antyfaszystowski pod tytułem „NIGDY WIĘCEJ”. Od 2009 roku przy wsparciu UEFA Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” z ramienia sieci FARE koordynuje specjalne edukacyjne działania antyrasistowskie związane z przygotowaniami do EURO 2012 w Polsce i na Ukrainie.