FINAŁ ROZGRYWEK ETNOLIGI POD HASŁEM „WYKOPMY RASIZM”!

4.12.2010

FINAŁ ROZGRYWEK ETNOLIGI POD HASŁEM „WYKOPMY RASIZM”!„WYKOPMY RASIZM” to hasło imprezy wieńczącej Etnoligę, czyli multikulturowe rozgrywki halowej piłki nożnej. Celem Etnoligi, zorganizowanej przez Fundację dla Wolności i Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ”, jest integracja warszawiaków pochodzących z różnych stron świata. Uczestnicy – kobiety i mężczyźni – pochodzą m.in. z Afganistanu, Czeczenii, Francji, Ghany, Irlandii, Kamerunu, Kanady, Konga, Meksyku, Nigerii, Polski, Togo oraz Wietnamu.

W programie finałowej imprezy, która odbyła się 4 grudnia, znalazły się m.in. mecz pokazowy z udziałem gwiazd futbolu ze Stowarzyszenia Byłych Piłkarzy, wielokulturowe warsztaty dla dzieci prowadzone przez uczestników ligi, konferencja prasowa, filmy, wystawa fotografii, warsztaty antyrasistowskiego graffiti, koncert i wręczenie nagród przez sławnego angielskiego piłkarza Paula Elliotta.

Elliott przyjechał do Warszawy na specjalne zaproszenie Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ”. Był gwiazdą Celticu Glasgow, a później pierwszym czarnoskórym kapitanem Chelsea Londyn. Obecnie zajmuje się działalnością społeczną i propagowaniem antyrasizmu. W tym tygodniu wraz z Davidem Beckhamem a także księciem Williamem i brytyjskim premierem Davidem Cameronem był w Zurychu członkiem delegacji promującej angielską kandydaturę do organizacji Mistrzostw Świata 2018.

„Futbol powinien zawsze łączyć ludzi, a nie ich dzielić. Każdy ma prawo grać i kibicować. Na tym właśnie polega piękno piłki” – powiedział Elliott podczas ceremonii wręczenia nagród.

Założenia i realizacja rozgrywek Etnoligi zostały zaprezentowane także w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego podczas odbywającej się 2 grudnia konferencji „Nie – dla Rasizmu w Sporcie”. Coroczna konferencja organizowana jest przez Pełnomocnika Rządu do spraw Równego Traktowania we współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, Polskim Komitetem Olimpijskim oraz Stowarzyszeniem „NIGDY WIĘCEJ”.

W czasie konferencji, obok wystąpień zaproszonych gości, przekazania deklaracji „Nie dla rasizmu w sporcie” związkom sportowym oraz wręczenia nagród w konkursie dla dziennikarzy „Stop rasizmowi w sporcie”, przedstawiono także dobre praktyki w zakresie przeciwdziałania rasizmowi, w tym poradnik dla klubów przygotowany przez Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ”.

- „Zbliżające się Mistrzostwa Europy UEFA EURO 2012 powinny być utrzymane w duchu Etnoligi, czyli wielokulturowe, pełne tolerancji oraz wolne od rasizmu. Tylko poprzez takie inicjatywy jak Etnoliga oraz przy zaangażowaniu instytucji, których przedstawiciele wzięli udział w konferencji ”Nie – dla rasizmu w sporcie', możemy stworzyć pozytywną, antyrasistowską atmosferę podczas Mistrzostw Europy' – powiedział Jacek Purski ze Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ”.

Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” jest niezależną organizacją antyrasistowską istniejącą od 1996 roku, która m.in. prowadzi kampanię „Wykopmy Rasizm ze Stadionów” oraz wydaje jedyny w kraju magazyn antyfaszystowski „NIGDY WIĘCEJ”. Od 2009 roku przy wsparciu UEFA Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” koordynuje z ramienia sieci FARE specjalne edukacyjne działania antyrasistowskie związane z przygotowaniami do EURO 2012 w Polsce i na Ukrainie oraz prowadzi w Warszawie Centrum Monitorowania Rasizmu w Europie Wschodniej.

Dodatkowe informacje:
www.nigdywiecej.org
www.farenet.org

Etnoliga w „Dzień Dobry TVN”: zobacz