ANTYRASISTOWSKA WYSTAWA NA FINAŁ MUNDIALU

12.07.2010

Wykopmy Rasizm ze StadionówW dniu finału piłkarskich Mistrzostw Świata wielonarodowe grono gości warszawskiego Home Africa Bar uczestniczyło w premierze wystawy pt. „Wykopmy Rasizm ze Stadionów”, przygotowanej przez antyrasistowskie Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ”. Współgospodarzem imprezy był Stanley Udenkwor, były piłkarz Polonii Warszawa, obywatel polski pochodzenia nigeryjskiego, ambasador kampanii „Wykopmy Rasizm ze Stadionów”.

Wystawa dokumentuje wielokulturowe korzenie polskiej piłki nożnej, udział mniejszości narodowych i migrantów we współczesnym futbolu, a także problemy rasizmu i ksenofobii na polskich stadionach. Zachęca też do wsparcia kampanii „Wykopmy Rasizm ze Stadionów”. Ekspozycja będzie pokazana na tegorocznym festiwalu „Przystanek Woodstock” organizowanym przez Jerzego Owsiaka.

Data premiery nie była przypadkowa. – ‘To finał Mundialu, który po raz pierwszy odbył się w Afryce. RPA jest krajem, którego mieszkańcy boleśnie doświadczyli rasizmu poprzez zbrodniczą ideologię apartheidu. W tym kontekście te Mistrzostwa były wyjątkowe. Jako przyszli współgospodarze EURO 2012 możemy nauczyć się z afrykańskiego turnieju jak zorganizować wielokulturową imprezę pełną radości i poszanowania’ – mówi Jacek Purski ze Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ”. 

– ‘Nie wszyscy chcieli się z tym pogodzić. Na przykład w Sosnowcu przy okazji Mundialu neofaszyści rozwiesili rasistowskie plakaty popierające zwolenników apartheidu’ – odnotowuje dr Rafał Pankowski, członek redakcji magazynu „NIGDY WIĘCEJ”, koordynator Centrum Monitorowania Rasizmu w Europie Wschodniej.

ANTYRASISTOWSKA WYSTAWA NA FINAŁ MUNDIALUStowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” jest niezależną organizacją antyfaszystowską, która monitoruje incydenty na tle rasistowskim, prowadzi kampanię „Wykopmy Rasizm ze Stadionów” oraz wydaje jedyny w kraju magazyn antyfaszystowski „NIGDY WIĘCEJ”. Jest współzałożycielem sieci Futbol Przeciwko Rasizmowi w Europie – Football Against Racism in Europe (FARE). Decyzją UEFA od 2009 roku koordynuje edukacyjne działania antyrasistowskie związane z przygotowaniami do EURO 2012 w Polsce i na Ukrainie oraz w całym regionie Europy Wschodniej.