ZAŁOŻYCIEL „NIGDY WIĘCEJ” ODZNACZONY PRZEZ PREZYDENTA KOMOROWSKIEGO

4.06.2011

ZAŁOŻYCIEL „NIGDY WIĘCEJ” ODZNACZONY PRZEZ PREZYDENTA KOMOROWSKIEGO„Wasza praca jest bardzo potrzebna Polsce. Dziękuję!” – powiedział prezydent Bronisław Komorowski, wręczając Marcinowi Kornakowi, prezesowi Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ”, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

4 czerwca prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z okazji Dnia Wolności z działaczami organizacji pozarządowych – zasłużonymi w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego. Wśród odznaczonych znaleźli się m.in. Janina Ochojska, Jerzy Owsiak oraz Marcin Kornak.

‘Odznaczenie, jakie otrzymałem z rąk Pana Prezydenta, jest dla mnie wielkim zaszczytem. Myślę, że w ten sposób Pan Prezydent podkreślił, jak ważne jest przeciwdziałanie rasizmowi i  ksenofobii w Polsce. Wyróżnienie to traktuję również jako docenienie wieloletniego zaangażowania wszystkich współpracowników Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ” i zobowiązanie do dalszych działań przeciwko nietolerancji’ – stwierdził Marcin Kornak. Zapytany o najważniejsze zadania stojące w tej dziedzinie przed Polską, Kornak przypomniał m.in. o konieczności ratyfikowania podpisanej przez Polskę 8 lat temu Konwencji w sprawie zwalczania przestępstw kryminalnych w cyberprzestrzeni wraz z Protokołem dodatkowym o zwalczaniu rasizmu.

Marcin Kornak jest współzałożycielem i prezesem Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ”, redaktorem naczelnym magazynu antyfaszystowskiego „NIGDY WIĘCEJ”. Zainicjował również kampanie „Muzyka Przeciwko Rasizmowi” i „Wykopmy Rasizm ze Stadionów”. Jest autorem „Brunatnej Księgi 1987-2009” i „Brunatnej Księgi 2009-2010”, stanowiących efekt monitoringu incydentów na tle rasistowskim i ksenofobicznym oraz przestępstw popełnionych przez neofaszystów i skrajną prawicę.

Urodzony w 1968 roku, Marcin Kornak od 15. roku życia porusza się na wózku inwalidzkim. Zyskał ogólnopolskie uznanie jako poeta i autor tekstów piosenek zespołów rockowych ze sceny niezależnej. 

Po uroczystości w trakcie przyjęcia w ogrodach prezydenckich premier Donald Tusk otrzymał od przedstawicieli „NIGDY WIĘCEJ” „Brunatną Księgę”. Rozmawiał też z nimi o problemie rasizmu w sporcie.

Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” jest niezależną organizacją antyrasistowską powstałą w 1996 roku. W 2011 roku otrzymało między innymi Medal Honorowy Powstania w Getcie Warszawskim przyznany przez Stowarzyszenie Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej oraz Europejską Nagrodę dla Kibiców Piłki Nożnej. Od 2009 roku prowadzi w Warszawie Centrum Monitorowania Rasizmu w Europie Wschodniej.