KRONIKA RASISTOWSKIEJ PRZEMOCY I NIENAWIŚCI

18.04.2011

Kilkaset przypadków rasizmu i neofaszyzmu w Polsce ujawnia „Brunatna Księga 2009-2010” stanowiąca efekt monitoringu prowadzonego przez redakcję magazynu „NIGDY WIĘCEJ”.

W marcu 2009 roku w Białymstoku nieznany sprawca próbował podpalić butelką z benzyną dawną synagogę Piaskower Bejt Midrasz, a w sierpniu na cmentarzu w Szczecinku doszło do rasistowskiej profanacji czterech romskich grobów. W styczniu 2010 roku we Wrocławiu 27-letni mężczyzna brutalnie pobił czarnoskórego obywatela Ghany. Krzyknął do niego: „Czarnuchu, jesteś w Polsce, wyjazd z Polski!” i kopnął go w brzuch. Natomiast w lipcu w Bielawie „kibice” miejscowego klubu piłkarskiego wyli, buczeli i rzucili banana w kierunku czarnoskórego zawodnika Czarnych Żagań.

Ponad 400 opisów podobnych incydentów na tle rasistowskim i ksenofobicznym oraz przestępstw popełnionych przez neofaszystów i skrajną prawicę znalazło się w „Brunatnej Księdze 2009-2010”. Jest to drugie już książkowe podsumowanie monitoringu prowadzonego przez redakcję „NIGDY WIĘCEJ” i Centrum Monitorowania Rasizmu w Europie Wschodniej. Publikacja ukazała się przy wsparciu Fundacji „Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość”.

– „Brunatna Księga udowadnia, jak dużym problemem ciągle jest w Polsce rasizm, neofaszyzm i antysemityzm” – stwierdził jej autor, Marcin Kornak, redaktor naczelny magazynu „NIGDY WIĘCEJ”.

Informacje zawarte w „Brunatnej Księdze” pochodzą od korespondentów Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ” oraz od przedstawicieli organizacji mniejszościowych – partnerów Stowarzyszenia, a także z artykułów prasowych, audycji radiowych i telewizyjnych, książek, publikacji internetowych, raportów krajowych i zagranicznych organizacji pozarządowych poruszających tematykę uprzedzeń i dyskryminacji.

– „Imponuje wieloletnia konsekwencja oraz niezwykła praca, a jednej i drugiej wymagało sporządzenie takiego dzieła. Jest to kronika smutna, ale jakże potrzebna. Kiedy się ją wertuje, nie można mieć wątpliwości co do rozmiarów i zasięgu zjawiska w naszym kraju” – napisał po ukazaniu się poprzedniej „Brunatnej Księgi” prof. Michał Głowiński.

Premiera „Brunatnej Księgi 2009-2010” odbyła się 17 kwietnia w Teatrze Żydowskim podczas uroczystości wręczenia Stowarzyszeniu „NIGDY WIĘCEJ” Medalu Honorowego „Powstania w Getcie Warszawskim” przyznanego przez Stowarzyszenie Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej. Medal ten jest przyznawany „ludziom, którzy słowem i piórem walczą z przejawami ksenofobii, nacjonalizmu i antysemityzmu”. W 2007 roku wyróżnienie to otrzymał współzałożyciel „NIGDY WIĘCEJ”, dr Rafał Pankowski.

Z okazji ukazania się publikacji Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” zaprasza nowych korespondentów do współpracy i tworzenia kolejnych tomów „Brunatnej Księgi”. Chętni proszeni są o kontakt pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” jest niezależną organizacją antyrasistowską powstałą w 1996 roku. Prowadzi m.in. kampanię „Muzyka Przeciwko Rasizmowi” i „Wykopmy Rasizm ze Stadionów” oraz wydaje antyfaszystowski magazyn „NIGDY WIĘCEJ”. Od 2009 roku prowadzi w Warszawie Centrum Monitorowania Rasizmu w Europie Wschodniej.

„Brunatna Księga 2009-2010” oraz „Brunatna Księga 1987-2009” dostępne są jako pliki pdf na stronie internetowej Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ”. Autorem projektów obu okładek jest Witold Popiel.

Na swojej stronie „NIGDY WIĘCEJ” udostępniło również elektroniczną wersję „Brunatnej Księgi”, przygotowaną w formie bazy danych, która powstała, by ułatwić wszystkim zainteresowanym dostęp do informacji i szczegółowe ich opracowywanie.

„Brunatna Księga 2010” – baza danych

Dodatkowe informacje:
601 360 835
www.nigdywiecej.org