ANGLICY I POLACY RAZEM PRZECIWKO RASIZMOWI

16.10.2012

W dniu meczu Polska-Anglia kibice obu drużyn zamanifestowali w Warszawie sprzeciw wobec rasizmu.

Angielscy i polscy kibice rozegrali mecz towarzyski, złożyli też kwiaty pod pomnikiem Powstania Warszawskiego, zwiedzili obszar warszawskiego Getta i wysłuchali prelekcji o historii klubu Polonia Warszawa. Wzięli także udział w dyskusji nt. problemu rasizmu i dyskryminacji na stadionach. Liderem grupy około pięćdziesięciu gości z Anglii był Mark Perryman, znany jako komentator i autor książek o tematyce kibicowskiej. Gospodarzem akcji było Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ”, prowadzące kampanię „Wykopmy Rasizm ze Stadionów”. Spotkania z gośćmi z Anglii odbywały się we współpracy z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy.

W całej Europie od 16 do 31 października pod egidą UEFA trwają Tygodnie Akcji „Futbol Przeciwko Rasizmowi”.

W tym roku w Polsce ma miejsce rekordowa liczba imprez, których celem jest promocja tolerancji i postawy antyrasistowskiej na boisku i poza nim. Imprezy w ramach Tygodni Akcji odbywają się w Warszawie, Poznaniu, Gdyni, Gliwicach, Wrocławiu, Łodzi, Kielcach, Sosnowcu, Aleksandrowie Kujawskim, Włocławku, Wągrowcu, Pile, Drawsku Pomorskim, Poczesnej i Wrzosowej.

- „Polsko-ukraiński turniej Euro 2012 przyczynił się do walki z ksenofobią na stadionach poprzez swój szczególny, wielonarodowy charakter oraz kampanię społeczną RESPECT Diversity - Football Unites. Niestety, mimo tych pozytywnych doświadczeń, problem rasizmu na polskich boiskach jest nadal aktualny” – stwierdza Jacek Purski ze Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ”. W ostatnich miesiącach doszło do kilkudziesięciu poważnych incydentów. Jeden z nich miał miejsce w Szczecinie, gdzie grała Jagiellonia Białystok, a jej obrońca Ugo Ukah został po meczu zwyzywany i opluty przez kibiców... swojego własnego klubu.

Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” jest apolityczną organizacją, która prowadzi m.in. kampanię „Wykopmy Rasizm ze Stadionów”. Jest współzałożycielem sieci Futbol Przeciwko Rasizmowi w Europie (FARE). Przy wsparciu UEFA i FARE Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” koordynowało antyrasistowskie działania edukacyjne związane z przygotowaniami do EURO 2012 w Polsce i na Ukrainie oraz Projekt Odpowiedzialności Społecznej UEFA EURO 2012: „RESPECT Diversity – Football Unites”.

Stowarzyszenie jest partnerem ogólnopolskiej akcji „Polska dla wszystkich”.

Dodatkowe informacje:

www.nigdywiecej.org
www.farenet.org
www.facebook.com/respect.diversity
tel. 507 166196