FUTBOL PRZECIWKO RASIZMOWI - TYGODNIE AKCJI 2012

05.09.2012

Podczas zbliżających się Tygodni Akcji Futbol Przeciwko Rasizmowi FARE 2012 (16-31 października 2012) stawiamy czoła dyskryminacji i świętujemy nasz wspólny wkład w rozwój wielokulturowej piłki nożnej.

W tym okresie będziemy szczególnie wspierać inicjatywy mające na celu promowanie wielokulturowości w sporcie. Za pomocą piłki nożnej sprzeciwiamy się rasizmowi, ksenofobii, homofobii i wszystkim formom dyskryminacji.

Niezależnie od działań prowadzonych przez zawodowe kluby i ligi (w tym UEFA - Ligę Mistrzów i Ligę Europy), dajemy szansę organizacjom pozarządowym, kibicom, szkołom oraz lokalnym klubom sportowym do świętowania integrującej mocy piłki nożnej. Każdy może zaangażować się w Tygodnie Akcji FARE 2012 poprzez:

  • organizację antyrasistowskiej oprawy na stadionie,
  • stworzenie i rozpowszechnianie podczas meczów materiałów przeciwdziałających dyskryminacji,
  • przygotowanie warsztatów edukacyjnych dla kibiców lub uczniów w lokalnej szkole,
  • stworzenie wspólnego projektu z lokalnymi mniejszościami narodowymi lub etnicznymi,
  • zaangażowanie graczy (lub byłych graczy) miejscowego klubu do promocji wielokulturowości,
  • przygotowanie małej wystawy w miejscowym klubie prezentującej różnorodność w sporcie,
  • zorganizowanie flash mobu w publicznym miejscu swojego miasta,
  • zaproszenie na mecz grup mniejszościowych słabo reprezentowanych wśród kibiców.

 

Football Against Racism in Europe i Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” pomagają w realizacji tego typu wydarzeń poprzez przyznawanie specjalnych grantów. Działania, które będziemy mogli wesprzeć, to np.: przygotowanie materiałów promocyjnych (transparenty, ulotki, gazetki dla kibiców, plakaty, koszulki, nalepki), wydarzenia międzykulturowe związane z piłką, dyskusje i konferencje, akcje w szkołach i innych placówkach wychowawczych, specjalne mecze i turnieje z przekazem antydyskryminacyjnym. Dofinansowanie, o które można wnioskować nie może przekraczać 400 Euro.

Wniosek o dotację należy złożyć korzystając z internetowego formularza znajdującego się na stronie www.farenet.org. Termin składania wniosków upływa 9 września 2012 r.

Więcej informacji można uzyskać na stronie www.farenet.org lub kontaktując się z polskim partnerem FARE koordynującym Tygodnie Akcji 2012:
tel.: +48 601 360 835
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.nigdywiecej.org
www.facebook.com/respect.diversity

Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” jest niezależną organizacją, która prowadzi m.in. kampanię „Wykopmy Rasizm ze Stadionów”. Jest współzałożycielem sieci FARE (Futbol Przeciwko Rasizmowi w Europie). Od 2009 roku przy wsparciu UEFA i FARE Stowarzyszenie koordynuje Centrum Monitorowania Rasizmu w Europie Wschodniej oraz koordynowało antyrasistowskie działania edukacyjne w ramach Projektu Odpowiedzialności Społecznej UEFA EURO 2012: „RESPECT Diversity – Football Unites”.