„BRUNATNA KSIĘGA” W SEJMIE, TYDZIEŃ AKCJI PRZECIWKO RASIZMOWI

20.03.2013

BRUNATNA KSIĘGA 20 marca 2013 r. na zaproszenie sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych reprezentanci Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ” przedstawili nową edycję „Brunatnej Księgi” zawierającej informacje o aktach rasizmu i ksenofobii.

– „Poprzez naszą prezentację podczas posiedzenia Komisji chcieliśmy pokazać posłom skalę zjawiska przemocy motywowanej uprzedzeniami i ideologicznej agresji ze strony skrajnych nacjonalistów” – powiedziała Anna Tatar, sekretarz redakcji magazynu „NIGDY WIĘCEJ”, współredaktorka „Brunatnej Księgi 2011-2012” (wraz z Marcinem Kornakiem). „Brunatna Księga 2011-2012” ukazała się we współpracy z Fundacją im. Stefana Batorego. Dokumentuje ponad 600 przestępstw, incydentów i przejawów dyskryminacji w Polsce.

BRUNATNA KSIĘGA Wstęp do dyskusji wygłosił dr hab. Rafał Pankowski, prof. Collegium Civitas, współzałożyciel Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ” i członek zarządu UNITED for Intercultural Action, europejskiej sieci antyrasistowskiej skupiającej 560 organizacji z 46 krajów. W dniach 16-24 marca trwa koordynowany przez sieć UNITED Europejski Tydzień Akcji przeciwko Rasizmowi. Jego częścią jest przypadający 21 marca Międzynarodowy Dzień Walki z Rasizmem – ustanowiony przez ONZ dla uczczenia ofiar pokojowej, antyrasistowskiej demonstracji w Sharpeville w RPA z 21 marca 1960 r.

W ciągu Tygodnia Akcji Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” współorganizuje szereg działań edukacyjnych. Jedno z nich miało miejsce 18 marca na stadionie Polonii Warszawa, gdzie odbył się pod patronatem kampanii „Wykopmy Rasizm ze Stadionów” otwarty trening piłkarskiej reprezentacji Polski przed zbliżającym się meczem z Ukrainą. W centralnym punkcie trybun umieszczono banner z hasłem kampanii. Wszyscy obecni na stadionie kibice otrzymali materiały na temat walki z rasizmem. Akcja miała miejsce dzięki współpracy z Klubem Kibica Reprezentacji Polski. Przedstawiciele „NIGDY WIĘCEJ” zapowiadają kolejne działania w najbliższych dniach.

Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” jest niezależną organizacją ekspercką, która od 1996 roku monitoruje incydenty na tle ksenofobicznym oraz wydaje antyrasistowski magazyn „NIGDY WIĘCEJ”. Od 2009 roku Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” koordynuje działanie Centrum Monitorowania Rasizmu w Europie Wschodniej. Stowarzyszenie jest partnerem ogólnopolskiej akcji pod egidą MSZ „Polska dla wszystkich”.

Dodatkowe informacje:

tel. 601360835
www.nigdywiecej.org
www.facebook.com/respect.diversity
www.unitedagainstracism.org
Anna Tatar z „NIGDY WIĘCEJ” o „Brunatnej Księdze 2011-2012” w Radiu TOK FM: http://www.youtube.com/watch?v=XOQ2V3AUCTw