KAMPANIA „WYKOPMY RASIZM ZE STADIONÓW” NABIERA TEMPA!

22.02.2013

Wykopmy Rasizm ze Stadionów Z początkiem rundy wiosennej rozgrywek piłkarskich kampania „Wykopmy Rasizm ze Stadionów” prowadzona przez Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” prezentuje nowe działania mające na celu eliminację dyskryminacji z polskich aren sportowych.

„Mimo wielokulturowego EURO 2012, podczas którego panowała atmosfera tolerancji, problem rasizmu na polskich stadionach jest wciąż realny” – mówi Jacek Purski ze Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ”.

Do antyrasistowskiej kampanii dołącza Jagiellonia Białystok. W mieście słynącym ze swej wielokulturowości w ostatnich latach dochodziło do przemocy na tle ksenofobicznym. Podczas meczów tego klubu dochodziło także do incydentów rasistowskich. Czarnoskórzy zawodnicy byli obrażani, a na stadionowych transparentach pojawiała się symbolika faszystowska. Z takim stanem rzeczy nie zgadzają się władze klubu. Już od pierwszych meczów rundy wiosennej przesłanie kampanii społecznej „Wykopmy Rasizm ze Stadionów” znajdzie się na wszystkich karnetach i biletach białostockiej Jagiellonii. Tym samym kolejny klub postanowił aktywnie włączyć się w działania antyrasistowskie.

Kibiców Polonii zainteresuje nowa publikacja, zatytułowana „100 lat KS Polonia Warszawa. 1911-2011”, której autorem jest Jacek Kamiński. Książka ukazała się nakładem Fundacji „Nasza Warszawa” i Urzędu Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy. Ukazuje dzieje warszawskiego klubu na tle przemian społecznych i politycznych ostatniego stulecia. Autor podkreśla m.in. wieloetniczną i opartą na zasadzie tolerancji genezę Polonii. W książce znajdziemy także informację o kampanii społecznej „Wykopmy Rasizm ze Stadionów”. 

21 lutego na stadionie Zagłębia Lubin Legnicki Okręgowy Związek Piłki Nożnej zorganizował konferencję otwierającą program edukacyjny „Z nowym pokoleniem na stadiony”. Autorką programu jest pani prezes OZPN Legnica Maria Kajdan, skierowany jest on do uczniów i nauczycieli z lokalnych szkół. Podczas konferencji z antyrasistowską prezentacją wystąpił Maciej Jędraszek - przedstawiciel partnera merytorycznego projektu, Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ”. Kolejne działania edukacyjne w ramach projektu będą realizowane przez okres trzech lat i weźmie w nich udział 150 szkół. Będą prowadzone we współpracy z animatorami kampanii „Wykopmy Rasizm ze Stadionów”.

Do propagowania idei kampanii „Wykopmy Rasizm ze Stadionów” przyłączył się też Klub Kibica Reprezentacji Polski, o czym dzięki oficjalnej stronie KKRP przekonać się mogą wszyscy polscy kibice kupujący bilety na zbliżające się marcowe mecze kwalifikacyjne do Mistrzostw Świata 2014 z Ukrainą i San Marino na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Dokumentację problemu ksenofobii na polskich stadionach można znaleźć w „Brunatnej Księdze” - wydanej przez Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” publikacji zawierającej monitoring przestępstw popełnionych przez skrajną prawicę oraz incydentów na tle rasistowskim i przejawów dyskryminacji w Polsce. Wiele spośród opisywanych incydentów miało miejsce na stadionach. Kolejne wydanie „Brunatnej Księgi” obejmujące lata 2011-2012 jest już dostępne: www.nigdywiecej.org

Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” zaprasza do współpracy osoby i instytucje zainspirowane powyższymi działaniami, chętne do przeciwdziałania dyskryminacji i promowania pozytywnych postaw. Działalność Stowarzyszenia można śledzić na Facebooku: www.facebook.com/respect.diversity

Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” jest apolityczną organizacją, która prowadzi kampanię „Wykopmy Rasizm ze Stadionów”. Jest współzałożycielem sieci Futbol Przeciwko Rasizmowi w Europie (FARE). Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” koordynowało edukacyjne działania antyrasistowskie związane z przygotowaniami do turnieju UEFA EURO 2012 w Polsce i na Ukrainie oraz Projekt Odpowiedzialności Społecznej UEFA EURO 2012: „RESPECT Diversity – Football Unites”.

Więcej informacji:
www.nigdywiecej.org
www.facebook.com/respect.diversity