„WYKOPMY RASIZM ZE STADIONÓW” NA WIOSNĘ

26.03.2013

Wykopmy Rasizm ze Stadionów W Międzynarodowym Tygodniu Walki z Dyskryminacją Rasową (16-24 marca) zorganizowano wiele akcji pod hasłem „Wykopmy Rasizm ze Stadionów”.

Ostatnie mecze kadry narodowej z Ukrainą i San Marino (w ramach eliminacji do Mistrzostw Świata 2014 w Brazylii) miały antyrasistowską oprawę. Spiker odczytał specjalnie przygotowaną na tę okazję odezwę skierowaną do kibiców. Na stadionowych ekranach wyemitowano materiały video promujące wielokulturowość w piłce nożnej. Ponadto materiały edukacyjne na temat walki z rasizmem, przygotowane na te mecze przez Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ”, zostały rozdane na Stadionie Narodowym wraz z elementami choreografii Klubu Kibica Reprezentacji Polski.

Wykopmy Rasizm ze Stadionów W dniach 18 i 23 marca na stadionie Polonii Warszawa odbyły się także otwarte treningi Reprezentacji Polski pod patronatem kampanii „Wykopmy Rasizm ze Stadionów”. W centralnym punkcie trybun umieszczono banner z hasłem akcji. Wszyscy obecni na stadionie kibice otrzymali materiały edukacyjne na temat walki z rasizmem na stadionach, a spiker animujący publiczność podczas obu treningów informował o antydyskryminacyjnym przesłaniu kampanii.

– „Współpraca z Polskim Związkiem Piłki Nożnej pod nowym kierownictwem PZPN rozwija się, czego dowodem są podejmowane wspólnie działania edukacyjne mające na celu eliminowanie rasizmu z polskich stadionów” – mówi Jacek Purski ze Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ”. – „Zapraszamy do kooperacji osoby i instytucje chętne do przeciwdziałania dyskryminacji i promowania pozytywnych postaw.”

21 marca, w przeddzień meczu Polska – Ukraina, w duchu wspólnie zorganizowanego Euro 2012, w Europejskim Domu Spotkań Młodzieży Warszawie odbyła się prezentacja antyrasistowskich działań Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ” przygotowana dla ukraińskich nauczycieli, edukatorów oraz dyrektorów szkół z Kijowa, Charkowa i Kamieńca Podolskiego. Prezentacja dr. hab. Rafała Pankowskiego odbyła się w ramach wizyty studyjnej zatytułowanej „Edukacja dla Demokratycznego Obywatelstwa: Ukraińsko-Polskie Inicjatywy Edukacyjne”.

Kampania „Wykopmy Rasizm ze Stadionów” oraz koordynowany przez Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” program „RESPECT Diversity” zostały także zaprezentowane przez Jacka Purskiego podczas I Forum Rozwoju Piłki Nożnej, które odbyło się w Sali Senatu warszawskiej Akademii Leona Koźmińskiego 25 marca.

Wystawa o wielokulturowości w polskiej piłce oraz inne materiały edukacyjne Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ” cieszyły się zainteresowaniem również podczas Dnia Afrykańskiego w Wieliszewie 17 marca, współorganizowanego przez Gminę Wieliszew i Project Integration, z udziałem grona piłkarzy pochodzenia afrykańskiego grających w Polsce.

Międzynarodowy Dzień Walki z Rasizmem (21 marca) został ustanowiony przez ONZ w 1966 roku dla uczczenia ofiar pokojowej, antyrasistowskiej demonstracji w Sharpeville w RPA z 21 marca 1960. Jest on częścią Tygodnia Walki z Dyskryminacją Rasową trwającego w tym roku od 16 do 24 marca. W tym czasie w całej Europie organizowane były spotkania, konferencje, występy teatrów ulicznych, wydarzenia sportowe, koncerty i wykłady.

Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” jest apolityczną organizacją, która prowadzi kampanię „Wykopmy Rasizm ze Stadionów”. Jest współzałożycielem sieci Futbol Przeciwko Rasizmowi w Europie (FARE). Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” koordynowało edukacyjne działania antyrasistowskie związane z przygotowaniami do turnieju UEFA EURO 2012 w Polsce i na Ukrainie oraz Projekt Odpowiedzialności Społecznej UEFA EURO 2012: „RESPECT Diversity – Football Unites”. Działalność Stowarzyszenia można śledzić na Facebooku: www.facebook.com/respect.diversity.

Więcej informacji:
www.nigdywiecej.org
www.farenet.org