BIERNOŚĆ ZRODZIŁA BUTĘ - OSTRZEGAŁ MARCIN KORNAK

09.05.2014

NIGDY WIĘCEJ 21Wydawane od 1994 roku pismo ‘NIGDY WIĘCEJ’ to dziś najważniejszy magazyn antyrasistowski w Europie Środkowo-Wschodniej. Jego założycielem i redaktorem naczelnym był Marcin Kornak, zmarły nagle 20 marca 2014 roku w wieku 46 lat. Przed śmiercią zdążył przygotować niezwykłe, kolejne wydanie jedynego w Polsce pisma poświęconego w całości problemom rasizmu, antysemityzmu, neofaszyzmu i nietolerancji.

Opublikowany właśnie 21. numer ‘NIGDY WIĘCEJ’ zawiera artykuły i wypowiedzi najwybitniejszych polskich intelektualistów wyrażających sprzeciw wobec ksenofobii i skrajnej prawicy.

Wśród plejady nazwisk na łamach najnowszego wydania magazynu znajdują się m. in. Agnieszka Holland, Ewa Łętowska, Joanna Tokarska-Bakir, Klaus Bachmann, Adam Bodnar, Adam Chmielewski, ks. Michał Czajkowski, Maciej Kozłowski, Zdzisław Najder, Stanisław Obirek, Krzysztof Skiba, Adam Szostkiewicz, Jan Turnau, Marian Turski, Dawid Warszawski (Konstanty Gebert) oraz wielu innych autorów, specjalistów i autorytetów zgromadzonych przez Marcina Kornaka wokół ‘NIGDY WIĘCEJ’. Antyfaszystowska grafika na okładce pisma została stworzona specjalnie w tym celu przez słynnego artystę Wilhelma Sasnala.

Istotną część magazynu stanowi też kolejna edycja ‘Brunatnej Księgi’ – katalogu wypadków opisującego liczne incydenty i przestępstwa z udziałem neofaszystów i nacjonalistów. ‘Brunatna Księga’ na łamach 21. numeru ‘NIGDY WIĘCEJ’ zawiera opisy ponad 160 zdarzeń, które miały miejsce w 2013 i w pierwszych miesiącach 2014 roku. Wśród nich prawie 30 incydentów to rasistowskie i antysemickie zajścia z udziałem pseudokibiców. Autor ‘Brunatnej Księgi’ podkreślał, że tym razem opisuje tylko wybrane incydenty spośród wielu innych, sprowokowanych przez skrajną prawicę w ostatnim czasie (łącznie od początku 2013 roku Stowarzyszenie ‘NIGDY WIĘCEJ’ odnotowało ok. 500 takich zdarzeń).

- ‘Wieloletnie zaniechania oraz bierność państwa i wymiaru sprawiedliwości zrodziły na skrajnej prawicy i wśród rasistowskich pseudokibiców poczucie bezkarności i butę’ – pisze Marcin Kornak w artykule wstępnym.

Marcin KornakMarcin Kornak był działaczem społecznym, założycielem i prezesem Stowarzyszenia ‘NIGDY WIĘCEJ’, a także poetą i autorem tekstów utworów grup rockowych ze sceny niezależnej. Od 15. roku życia, po wypadku, poruszał się na wózku inwalidzkim. W 2012 r. uhonorowany został tytułem ‘Człowieka bez Barier’. W 2011 roku prezydent Bronisław Komorowski za zasługi dla społeczeństwa obywatelskiego odznaczył go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

- ‘Wkład Marcina Kornaka w budowanie nowoczesnego, otwartego i tolerancyjnego społeczeństwa był wyjątkowy i stanowić będzie inspirację dla kolejnych pokoleń ludzi, którzy mają w sobie wrażliwość i energię do działania’ – napisał minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w specjalnym liście kondolencyjnym skierowanym do Stowarzyszenia ‘NIGDY WIĘCEJ’.

 

Dodatkowe informacje:

tel. 601 360 835
www.facebook.com/respect.diversity

 

SPIS TREŚCI I WYBRANE ARTYKUŁY ON-LINE

ZŁÓŻ ZAMÓWIENIE