CEREMONIA W PAŁACU KENSINGTON Z UDZIAŁEM „NIGDY WIĘCEJ”

10.03.2015

Legendarny piłkarz, Samuel Eto’o, a także międzynarodowa sieć FARE (Futbol Przeciwko Rasizmowi w Europie), założona we współpracy ze Stowarzyszeniem „NIGDY WIĘCEJ”, zostali uhonorowani Europejskim Medalem Tolerancji. Uroczystość z udziałem przedstawicieli „NIGDY WIĘCEJ” odbyła się 9 marca w Londynie w Pałacu Kensington, rezydencji brytyjskiej rodziny królewskiej.

Nagroda ta przyznawana jest przez Europejską Radę ds. Tolerancji i Pojednania (ECTR), założoną w 2008 roku przez byłego prezydenta RP, Aleksandra Kwaśniewskiego, oraz Moshe Kantora, przewodniczącego Europejskiego Kongresu Żydów.

W trakcie uroczystości przemówienia wygłosiły Vaira Vīķe-Freiberga, była prezydent Łotwy, i Rita Süssmuth, była przewodnicząca Bundestagu.

Medal dla sieci FARE odebrał jej przewodniczący, Howard Holmes, w asyście pozostałych członków zarządu.

– „Jestem dumny i szczęśliwy, że działania NIGDY WIĘCEJ przyczyniły się do otrzymania tej nagrody” – powiedział dr hab. Rafał Pankowski, prof. Collegium Civitas, współzałożyciel Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ” i wiceprzewodniczący sieci FARE. Dodał również: – „Jestem bardzo wdzięczny Howardowi za przywołanie pamięci Marcina Kornaka, założyciela NIGDY WIĘCEJ, który w 1996 roku zainicjował pierwszą w Europie Środkowo-Wschodniej kampanię przeciwko rasizmowi i antysemityzmowi na stadionach. Chcemy w kolejnych latach kontynuować jego pracę w Polsce i w całym regionie”.

W 2006 roku Samuel Eto’o, ówczesny zawodnik FC Barcelona, w geście protestu przeciwko rasistowskim okrzykom z trybun – postanowił opuścić boisko.

Europejską Radę ds. Tolerancji i Pojednania współtworzą byli przywódcy państw europejskich oraz inne osobistości ze świata polityki, kultury, nauki i sztuki. Ta opiniotwórcza i doradcza organizacja stawia sobie za cel promowanie takich wartości jak tolerancja i pojednanie, a także modelowych rozwiązań prawodawczych i edukacyjnych.

Po raz pierwszy Europejski Medal Tolerancji przyznano w 2010 roku królowi Hiszpanii, Juanowi Carlosowi. Dwa lata później laureatami tego wyróżnienia byli prezydent Chorwacji, Ivo Josipović, oraz były prezydent Serbii, Boris Tadić.

Wykopmy Rasizm ze StadionówStowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” jest założoną przez Marcina Kornaka w 1996 roku niezależną organizacją ekspercką, która monitoruje incydenty na tle ksenofobicznym oraz wydaje antyrasistowski magazyn „NIGDY WIĘCEJ”. Prowadzi kampanie społeczne, m.in. „Muzyka Przeciwko Rasizmowi” i „Wykopmy Rasizm ze Stadionów”. Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” koordynowało edukacyjne działania antyrasistowskie związane z przygotowaniami do turnieju UEFA Euro 2012 w Polsce i na Ukrainie oraz Projekt Odpowiedzialności Społecznej UEFA Euro 2012: „RESPECT Diversity – Football Unites”.

 

Dodatkowe informacje:

tel. 601 360 835

www.nigdywiecej.org
www.facebook.com/respect.diversity
www.twitter.com/StowNIGDYWIECEJ