11. FESTIWAL FILMÓW ROSYJSKICH „SPUTNIK NAD POLSKĄ”

2-12 listopada 2017 r.

Warszawa

„Sputnik nad Polską” to największy festiwal filmów rosyjskich w Polsce. Tegoroczna, jedenasta już edycja, odbędzie się w warszawskich kinach „Luna”, „Iluzjon” i „Elektronik”. W tym roku patronat nad tym wydarzeniem objęło Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ”.

Dwa programy konkursowe: filmów fabularnych i dokumentalnych oraz Kalejdoskop Nowego Kina w całości zaprezentują najnowsze produkcje rosyjskie.

W konkursie fabularnym zobaczymy w tym roku zdobywcę Grand Prix tegorocznego festiwalu „Kinotawr”, najnowszy film Borisa Chlebnikowa „Arytmia”. To filmowa metafora życia ukazana w niemal doskonałej formie wizualnej, znakomity rezultat współpracy autorki scenariusza Natalii Mieszczaninowej i reżysera Borisa Chlebnikowa. Mimo lakonicznej formy i zamierzonego, nierównego rytmu obraz jest niezwykle klarowny, przekazuje odbiorcy znacznie więcej niż zostaje wypowiedziane na głos.

W programie znajdą się także dwa rosyjskie filmy prezentowane na tegorocznym festiwalu w Cannes. Debiut Kantemira Bałagowa „Bliskość” (konkurs fabularny) oraz rosyjski kandydat do Oscara – „Niemiłość” Andrieja Zwiagincewa (film otwarcia). Różniące się formalną strukturą i czasoprzestrzenią, filmy te mają ze sobą wiele wspólnego. „Bliskość” (w tłumaczeniu dosłownym „Ciasnota”) opowiada o braku miłości, a „Niemiłość” o dojmującym braku miejsca dla uczuć. Bałagow jest nieco chaotyczny, Zwiagincew – niesamowicie precyzyjny i skrajnie lakoniczny; obydwaj pioruńsko zdolni, wyznaczający przyszłość i teraźniejszość rosyjskiego kina.

Chwile wytchnienia od ekranu kinowego zapewnią koncerty, wystawy, spektakle i masterclassy. Trajektoria Sputnika przebiegnie m.in. przez Planetarium Centrum Nauki Kopernik, klub „Bardzo, bardzo”, Big Book Cafe i Południk Zero. Zawirujemy do elektronicznych beatów na koncercie zespołu My, zejdziemy do podziemia rosyjskiej sceny hip-hopowej z pisarzem, dj-em, znawcą rosyjskiej sceny muzycznej Konstantym Usenko. Za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej przeniesiemy się w cyfrowy świat obrazów na wystawie „Odrębna rzeczywistość” nieszablonowego artysty z Petersburga Aleksieja Andriejewa.

 

 

11. FESTIWAL FILMÓW ROSYJSKICH „SPUTNIK NAD POLSKĄ”