STOWARZYSZENIE „NIGDY WIĘCEJ”: PATRONAT NAD SPEKTAKLEM W TEATRZE POWSZECHNYM

23 marca 2019

Warszawa

Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” objęło patronat nad spektaklem pt. „Mein Kampf” w reżyserii Jakuba Skrzywanka, który wystawiany będzie na scenie Teatru Powszechnego w Warszawie. Premierze spektaklu towarzyszy cykl spotkań poświęconych współczesnym przejawom ideologii nacjonalistycznej, które coraz częściej obserwujemy w otaczającej nas rzeczywistości.

Informacja o spektaklu:

W powszechnej opinii „Mein Kampf” Adolfa Hitlera jest książką źle napisaną, bełkotliwą, nieczytaną i – co ważniejsze – niewartą czytania, a poza tym prawie niedostępną (bo już historyczną) książką zakazaną, której lepiej nie tykać. Są i tacy, którzy sądzą, że wpływ „Mein Kampf“ na ludzkie umysły zakończył się wraz z klęską nazistów.

Tymczasem „Mein Kampf”, także po 1945 roku, była i jest tłumaczona, wydawana, sprzedawana i czytana niemal na całym świecie. Pozostaje nadal jedną z najbardziej wpływowych książek XX wieku. Można ją kupić, znaleźć w internecie, a w niektórych krajach jest dostępna w stałej sprzedaży w księgarniach. W 2016 roku „Mein Kampf“ znalazła się w domenie publicznej, ponieważ wygasły do niej prawa autorskie. Dotarcie do egzemplarza w języku polskim zajmuje (według wyszukiwarki Google) 0,35 sekundy.

Dlaczego, pomimo doświadczeń drugiej wojny światowej, faszyzm i narodowy socjalizm znów stały się atrakcyjnymi ideologiami, a sztandary i hasła nacjonalistyczne tak szybko zastąpiły dumę z wielokulturowej, różnorodnej i zjednoczonej Europy? Spektakl skłania do zastanowienia, czy w książce Hitlera można znaleźć odpowiedź na te pytania. Zwłaszcza w sytuacji, w której łączenie nacjonalistycznych haseł i socjalistycznych postulatów staje się częstą praktyką populistycznych ugrupowań politycznych.

STOWARZYSZENIE „NIGDY WIĘCEJ”: PATRONAT NAD SPEKTAKLEM W TEATRZE POWSZECHNYM