BIAŁY, ŻÓŁTY, CZERWONY, CZARNY

15.10.2010

BIAŁY, ŻÓŁTY, CZERWONY, CZARNYSpecjalnym wydarzeniem tegorocznego Tygodnia Akcji Futbol Przeciwko Rasizmowi w Europie, trwającego od 14 do 26 października, jest niezwykła premiera płyty „Biały, żółty, czerwony, czarny. Muzyka Przeciwko Rasizmowi” zespołu rockowego Qulturka.

Wydawnictwo składa się z dwóch części. Pierwsza, wydana na płycie kompaktowej, dostępna jest od 15 października. Drugą część można ściągnąć bezpłatnie ze strony internetowej Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ” (www.nigdywiecej.org). Jednocześnie zespół prosi, by osoby, które to uczynią, wysłały do serwisu aukcyjnego Allegro apel o zaprzestanie sprzedaży propagandowych materiałów neofaszystowskich i rasistowskich. Obie części otwiera przebojowy utwór „Teraz!”.

Qulturka od początku swego istnienia jest silnie zaangażowana w działalność antyfaszystowską. Muzycy zespołu współtworzą Grupę Anty-Nazistowską (GAN) i aktywnie uczestniczą w kampanii „Muzyka Przeciwko Rasizmowi”. Od blisko 10 lat współtworzą na Festiwalu „Przystanek Woodstock” Antyrasistowskie Mistrzostwa Polski w Piłce Nożnej organizowane przez Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” pod hasłem „Wykopmy Rasizm ze Stadionów”.

„W twórczości Qulturki najważniejsze są słowa. Otwarcie mówimy, że trzeba być przeciw takim ideologiom jak faszyzm. W pewnym momencie przestało nam wystarczać zwykłe słuchanie muzyki. Chcieliśmy jeszcze tym żyć. Można wybierać między wieloma rzeczami. Ja wybrałem granie w punkowej kapeli , bycie antyfaszystą i wegetarianinem” – mówi Leszek Naranowicz, lider Qulturki i GAN Piła.

„Nie chodzi o to, żeby ludzie byli z nami, ale żeby nie byli z nimi. Zwłaszcza tutaj, w kraju, gdzie ofiary faszyzmu w drugiej wojnie światowej liczone są w milionach” – dodaje Joanna Naranowicz, wokalistka grupy.

Ich zespół ma już 15 lat i ciągle gra. Oni sami mają pięcioletniego synka i życie zawodowe – Joanna jest artystką plastykiem, a Leszek kapitanem straży pożarnej. Pozostali członkowie zespołu to cenieni muzycy sceny niezależnej: perkusista Dariusz Kułak i akordeonista Tomasz Kułak, znani z legendarnej grupy Alians, oraz gitarzysta Dawid Grygorcewicz i basista Paweł Paliński.

Koncert promujący antyrasistowską płytę Qulturki odbędzie się 15 października w klubie „Peron” w Pile. Kompakt został wydany staraniem Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ” i firmy płytowej „Zima”.

Dodatkowo w czasie Tygodnia Akcji członkowie Qulturki organizują również w klubie „Peron” trwającą tydzień wystawę plakatów i grafik antyrasistowskich oraz turniej futbolowy na stadionie Gwardii Piła. Wszystkim imprezom towarzyszyć będą antyrasistowskie stoiska informacyjne.

Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” to powstała w 1996 roku niezależna organizacja antyrasistowska, prowadząca m.in. kampanię „Muzyka Przeciwko Rasizmowi” i „Wykopmy Rasizm ze Stadionów” oraz wydająca antyfaszystowski magazyn „NIGDY WIĘCEJ”.

Więcej informacji:
tel.: 609 549 967

www.qulturka.band.pl
zima.slask.pl
Płyta Qulturki i apel do Allegro

Qulturka „Biały, żółty, czerwony, czarny” (płyta współwydana przez Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” w ramach kampanii „Muzyka Przeciwko Rasizmowi”), 15.10.2010.