PATRONAT STOWARZYSZENIA „NIGDY WIĘCEJ” NAD LGBT FILM FESTIVAL

18 września – 8 listopada 2020

Warszawa, Gdańsk, Łódź, Poznań, Szczecin, Bydgoszcz, Wrocław, Katowice, Kraków

LGBT Film Festival to jedno z ważniejszych wydarzeń na kulturalnej mapie Polski. Odbywa się co roku i jest największym świętem kina LGBT w kraju. Patronem tej imprezy zostało Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ”. W programie tegorocznej edycji znalazły się pokazy filmów, debaty, spotkania z twórcami oraz wystawa malarstwa.

LGBT Film Festival rozpocznie się już 18 września. W ramach blisko stu projekcji na terenie całej Polski zaprezentowane zostaną filmy fabularne, dokumenty, jak i krótkie metraże. Oprócz programu filmowego organizatorzy przygotowali wydarzenia towarzyszące: wystawę malarstwa, debaty oraz spotkania z twórcami.

W dniach 26 października – 8 listopada, wybrane tytuły z repertuaru dostępne będą na platformie Outfilm. Dzięki temu widzowie z całej Polski, także z mniejszych miejscowości, będą mogli zobaczyć najnowsze i najlepsze filmy LGBT+, jakie zostaną zaprezentowane na tegorocznym festiwalu.

Jednym z najważniejszych tytułów jedenastej edycji festiwalu jest dokument Franka Myonka „Zrozumieć depresję”. Film przedstawia cztery historie walki z tą niezwykle ciężką chorobą, w którą wpisane są wielokrotnie: wykluczenia, bezradność lekarzy czy próby samobójcze. Wśród dorosłych osób homoseksualnych częstotliwość występowania depresji jest zazwyczaj większa niż wśród osób heteroseksualnych. 22 września o godz. 20:00 po projekcji filmu w warszawskiej Kinotece odbędzie się debata i spotkanie z twórcami.

W tym roku widzowie będą mieli również szansę obejrzenia „Grety”, brazylijskiego filmu, który odmalowuje rzadko oglądany w kinie portret dojrzałego geja, doświadczającego w jesieni życia zarówno smutku i bólu przemijania, jak i gwałtownej siły pożądania.

„Kontrola” to miniserial internetowy autorstwa Nataszy Parzymies, który obejrzało prawie 30 mln widzów. Powstał od młodych dla młodych – bez fałszu i sztuczności. Zrealizowany przez młodą ekipę i aktorów, którzy dniami i nocami pracowali pro bono, żeby siedmioodcinkowa seria mogła ujrzeć światło dzienne. To pierwszy polski serial, gdzie wątek nieheteronormatywnej miłości jest na pierwszym planie i pokazuje, że miłość to miłość, a złamane serce boli tak samo w każdej konfiguracji. Twórcy serialu o miłości dwóch dziewczyn, który obejrzał cały świat, będą gośćmi festiwalu w Warszawie już 19 września.

Projekcjom filmowym towarzyszyć będzie wystawa malarstwa Tomasza Kołaczka „Colors”. Główną inspiracją dla artysty była różnorodność stylów architektury oraz krajobrazu, etniczności i tożsamości ludzi. Wystawę będzie można zobaczyć w czasie trwania LGBT Film Festival (18-25 września) w warszawskiej Kinotece.

PATRONAT STOWARZYSZENIA „NIGDY WIĘCEJ” NAD LGBT FILM FESTIVAL